Tak například Státní hrad a zámek Frýdlant čeká restaurování fasád a především pak vzácných sgrafit na renesančním zámku a kastelánském křídle.

Zřejmě největší stavební práce budou probíhat na Zákupech, kde se potýkají s opravou střechy. „Pod střechou se nachází klíčové interiéry zámku s výmalbami stropů od Josefa Navrátila, kterým hrozilo poškození při zatečení. Součástí projektu jsou i restaurátorské práce na původních lustrech a závěsech,“ upřesnila mluvčí Národního památkové ústavu Lucie Bidlasová. Stavební práce pokračují i na obnově hospodářského dvora, jehož část se zřítila.

S dělníky se během prohlídky pravděpodobně setkáte i na Bezdězu, kde zahájili rekonstrukci nákladní lanovky. Díky ní by měli vyřešit zásobování vodou a likvidace odpadních vod.

Liberečtí hasiči cvičili tento týden na harcovské přehradě.
FOTO: Liberečtí hasiči vyjeli na člunech na Harcovskou přehradu

Budovat se nepřestane ani na Sychrově, kde vrcholí práce na obnově interiérů východního křídla. Návštěvníci by si je mohli prohlédnout v srpnu. „Návštěvníky průvodci seznámí se zajímavými hosty knížecí rodiny Rohanů. Prozradí, kdo a kdy z význačných hostů nebo příbuzných Rohanů zámek Sychrov navštívil v průběhu 19. století i jaké byly zvyklosti dané doby,“ prozradil kastelán Sychrova a ředitel územní správy Národního památkového ústavu Miloš Kadlec.

Prostorám se na základě dochovaných fotografií vrátí původní vzhled i původní mobiliář. Součástí průvodcovského slova bude také vyprávění o osudech členů rodiny i zámku ve 20. století, kde sídlí územní správa Národního památkového ústavu.

Ten kromě památek v kraji spravuje i hrady a zámky ve východních Čechách. Patří mezi ně například barokní komplex Kuks, Hrádek u Nechanic, Kunětická hora, Slatiňany nebo Litomyšl. Celkem jde o 17 objektů.

I některé z těchto památek čekají letos opravy a rekonstrukce. Jednou z nejvýznamnějších jsou pravděpodobně restaurátorské práce na Kunětické hoře nebo v Ratibořicích.