Bezpečnější, příjemnější, komfortnější a také bezbariérový. Tak bude po rekonstrukce vypadat doposud temný podchod mezi ulicemi Doubská a 28. října u Home Credit Areny v Liberci. Oproti současným dvěma metrům se podchod rozšíří o více než dvojnásobek a bude osvětlený, také do výšky přibude víc než půl metru, ze současných 1,85 se strop zvýší na 2,5 metru.

Kvůli tomu je ode dneška uzavřená podle plánu ulice Doubská u Home Credit Areny. Do arény nadále půjde projet Doubskou ulicí z druhé strany (od bývalého Baumaxu) a sjezdem z přivaděče od Jablonce. Průchod propustkem pro pěší prozatím zůstává otevřený, průchod stavbou by měl být vyznačen vždy, ale dle aktuálního průběhu stavby se trasa bude měnit.

Stísněný a temný podchod funguje od roku 1859 a původně sloužil jen jako propustek k odvodu vody. Denně ho využívá několik stovek lidí, hlavně při cestě do základní školy a gymnázia, do Home Credit Areny a přilehlých sportovišť. Řada lidí však před temným tunelem dává raději přednost nebezpečnému přecházení přes koleje. „Rekonstrukcí se zvýší nejen komfort, ale hlavně bezpečnost mimo jiné pro děti a studenty, kteří tudy denně procházejí. Vytvoří se kvalitní propojení obou rozdělených částí města. Součástí nového podchodu bude i bezbariérová rampa, bezpečné schodiště a přechody. Východ do ulice 28. října se zcela promění, počítáme tady i s výsadbou,“ informoval náměstek libereckého primátora pro architekturu, veřejný prostor a dopravní stavby Jiří Janďourek.

Ilustrační foto.
V liberecké ulici Dubice je první úsekový radar. Časem se objeví další

Práce na přestavbě odstartují začátkem března. Na stavbě se podílí společně se Správou železnic také statutární město Liberec a Liberecký kraj. Ve spolupráci s Kanceláří architektury města Liberce projde zásadní proměnou také východ do ulice 28. října. Počítá se tady s výstavbou bezbariérové rampy, bezpečného schodiště a přechodu a s výsadbou. „V rámci jednotlivých stavebních etap dojde k omezení dopravy na přilehlých komunikacích. Podchod bude zcela uzavřen. Pro chodce vznikne náhradní obchozí trasa. Zprovoznění nového podchodu se předpokládá do Vánoc letošního roku,“ doplnila mluvčí liberecké radnice Jana Kodymová.

Přehled plánovaných uzavírek:

  • Víkendy 2. a 3. března a 9. a 10. března - kácení dřevin. V ulici 28. října bude provoz kyvadlově řízen pracovníky provádějící firmy.
  • 11. března - zahájení stavebních prací. Omezení provozu vozidel v Doubské ulici (u čerpací stanice). Provoz bude zachován střídavě v jednom jízdním pruhu.
  • Od 18. března do 8. července - úplná uzavírka Doubské ulice v úseku mezi křižovatkou s Čechovou ulicí a čerpací stanicí (v délce cca 100 metrů směrem ke kruhovému objezdu).
  • Od 25. března do 8. dubna - omezení provozu vozidel v ulici 28. října a v křižovatce s Jeronýmovou ulicí. Provoz bude zachován v jednom jízdním pruhu a bude řízen světelnou signalizací.
  • Od 4. dubna do 23. prosince bude uzavřen stávající podchod pod kolejemi. Po tuto dobu bude vytvořen náhradní pěší koridor oddělený svodidly v podjezdu v ulici 28. října (u kruhového objezdu).
  • Od 29. června do 1. září bude zcela uzavřena ulice 28. října v místě před rekonstruovaným podchodem včetně křižovatky s Jeronýmovou ulicí. Po tuto dobu bude změněn směr jízdy v ulici U Školy a zakázáno stání vozidel kvůli průjezdu autobusů.
  • V období od 2. září do 22. prosince proběhnou krátkodobé uzavírky ulice Doubské a ulice 28. října z důvodu pokládky finálních vrstev vozovek.

Po celou dobu stavebních prací bude možné do Máchovy ulice a k parkovištím Home Credit Arena přijet od kruhového objezdu - Doubskou ulicí od České mládeže a sjezdem ze silnice I/14 od Jablonce nad Nisou.

  • Autobus č. 17 bude k aréně přijíždět ze silnice I/14. Zpátky do centra bude jezdit Hanychovskou ulicí. Z důvodu prací může dojít k posunu zastávky „Ul. 28. října“.
  • V období od 29. června do 1. září pojede autobus tam i zpět Hanychovskou ulicí. Zastávky „Ul. 28. října„ a „Zimní stadion„ budou v tomto období zrušeny. Zastávka „Aréna„ se dočasně přesune před křižovatku s ulicí U Školy.