Začátkem dubna proběhlo zasedání krajské rady, ve kterém došlo k finálnímu výběru firmy, která měla vést stavební práce v rámci projektu Hudební kulturně kreativní centrum Lidové sady. Z výběrového řízení, do kterého se přihlásilo celkem sedm firem, byla vybrána společnost BREX. Ta však 22. dubna z nabídky odstoupila.

„Výběr firmy jsme museli z důvodu odstoupení firmy BREX zopakovat. Jedinou pozitivní věcí v této záležitosti zůstává fakt, že se tak stalo ještě před podpisem smlouvy, a tak stačilo vybrat jiného dodavatele,“ uvedl hejtman Martin Půta. S rekonstrukci Lidových sadů tak nakonec začne firma CL-EVANS s cenovou nabídkou bezmála za 175 milionů korun. Částka je tedy o oproti původní nabídce firmy BREX vyšší o více než 318 tisíc korun, přesto stále platí, že kraj díky této nabídce ušetří.

Ilustrační snímek - Policejní kontrola.
Zaostřeno na ovzduší: Liberečtí policisté v boji proti škodlivým emisím

Muselo však sejít z původních plánů ohledně zahájení rekonstrukce, která měla původně začít v květnu.

„Firma začne stavební práce nejdříve v červnu letošního roku a bude mít dle smlouvy 420 dnů na dokončení," uvedl mluvčí kraje Filip Trdla.

Město se tak dočká nových prostorů na podzim roku 2025, jak bylo původně zamýšleno.

Odemykání Kristýny.
Psí pláž i kuchyň pro kempaře. V Hrádku odemkli Kristýnu, areál láká na novinky

„Budova Lidových sadů rekonstrukci nutně potřebuje. Generální oprava se bude týkat zejména interiéru a přístavby, jež přinese kvalitnější zázemí pro umělce i návštěvníky,“ poznamenala náměstkyně hejtmana Květa Vinklátová a dodala, že historický ráz budovy zůstane zachován.

Liberecký kraj, ilustrační foto.
Jste znalcem Libereckého kraje? Ukažte své vědomosti a soutěžte o ceny

Nově by tak měly v Lidových sadech vzniknout zkušebny pro začínající hudebníky a kapaly, včetně nahrávacího studia. Dále se rekonstrukce dotkne velkého a malého sálu – Experimentálního studia. Samozřejmostí bude moderní technologie pro projekce a neopomenuta nezůstane ani vzduchotechnika, elektronika a akustika. Díky novému výtahu bude bezbariérový přístup do všech podlaží. Rekonstrukce zahrne rovněž další prostory – přísálí, balkon, galerie, technickou místnost pro velký sál a rozvodnu, chodbu v prvním patře, šatny, salonek, vstupní halu či toalety.

Hudební nástroje v liberecké knihovně.
Hudební nástroje zdarma. Knihovna v Liberci zve na kreativní hraní

„Budeme rekonstruovat památkově chráněný objekt, a to s sebou nese mnohem vyšší nároky na řešení stavby. Také současné požární normy jsou daleko přísnější než při vzniku původního kulturního domu,“ upřesnila Vinklátová. „Nový prosklený malý sál musí mít stínění, aby se v létě nepřehříval,“ doplnila.

Se současnou podobou Lidových sadů se zájemci mohli rozloučit u příležitosti koncertu Bratří Ebenů, který proběhl tento rok v lednu.

Mohlo by vás zajímat:Třetí v republice: Liberecká nemocnice získala unikátní rentgen, snímá ve stoje

Zdroj: Jiří Louda