Podle rozhodnutí úřadu je totiž účtování cen tepelné energie pomocí dvojsložkových cen, kvůli kterým odmítají členové sdružení podepsat nové smlouvy, zcela standardním nástrojem pro konstrukci výsledné ceny, kterou odběratel za teplo z teplárny zaplatí. Deníku to řekl místopředseda představenstva liberecké teplárny Tomáš Balcar.

„V naprosté většině všech bodů, o které vedeme s členy sdružení Teplo za 399,90! spor, rozhodl Energetický regulační úřad v náš prospěch,“ potvrdil Tomáš Balcar.

Ani dlouho očekávané rozhodnutí Energetického regulačního úřadu však spor mezi libereckou teplárnou a sdružením Teplo za 399,90! neukončí. Členové sdružení se totiž proti němu chtějí odvolat. Celý spor tak s největší pravděpodobností znovu prošetří rozkladová komise Energetického regulačního úřadu.

„Rozhodnutí úřadu se nám nelíbí už kvůli tomu, že se vůbec nikdo nezabýval připomínkami, které jsme v případě dvojsložkových cen vznesli. Mechanismus, jenž používá liberecká teplárna k jejich výpočtu, je pro nás totiž neprůhledný,“ vysvětlil Petr Černý.

Domácnostem, které jsou zastupovány sdružením Teplo za 399,90!, tak bude liberecká teplárna i nadále dodávat tepelnou energii na základě předběžného opatření, které vydal Energetický úřad na konci minulého roku, aby mohl v klidu posoudit spor mezi domácnostmi zastupovanými sdružením Teplo za 399,90! a libereckou teplárnou.

Pokud by totiž předběžné opatření nevyhlásil a do konce roku nerozhodl, na kterou stranu se přikloní, musela by liberecká teplárna k prvnímu lednu těmto odběratelům zastavit dodávky tepelné energie.

„Předběžné opatření, na jehož základě dodáváme teplo domácnostem, které s námi nemají podepsané nové smlouvy za zálohovou cenu 650 korun za gigajoule tepla, zůstane v platnosti, dokud nenabude rozhodnutí Energetického regulačního úřadu právní moci,“ uvedl člen představenstva liberecké teplárny Tomáš Buzín. „To se vzhledem k očekávanému odvolání druhé strany proti rozhodnutí úřadu nestane dřív, než za měsíc,“ dodal pro Deník na závěr Tomáš Buzín.