Poslední obdarovanou byla velvyslankyně Rumunska J. E. Daniela Gitman, která navštívila Liberecký kraj tento týden. Gitman přijela, aby se pokusila navázat spolupráci s Libereckým krajem a městem Liberec.

Během prohlídky nového Výzkumného ústavu textilních strojů v Liberci ji doprovodila radní Ivana Hujerová a obdarovala ji výrobky firmy Grika z Liberce (karamel a griliáš) a medovinou jablonecké firmy Kitl.

Tradiční výrobky 
z Libereckého kraje

Návštěva zahraničního hosta je další možností jak podpořit a propagovat regionální výrobce. Když v loňském roce kraj vyhlásil akci, do níž se mohly firmy se svými výrobky přihlásit, sešlo se na kraji téměř 150 předmětů od 37 regionálních výrobců.

„Byly to výrobky tradiční pro náš kraj – sklo a bižuterie, ale i potravinářské dobroty
a nápoje, produkty textilní, plstěné, vyrobené ze dřeva, proutí, orobince, keramiky nebo papíru," zdůraznila Ivana Hujerová, která má téma regionálních výrobků ve svém rezortu. Jedinou podmínkou při výběru pak bylo, aby byly všechny předměty vyrobeny 
v Libereckém kraji.

Ze všech přihlášených pak vybrali na kraji 75 výrobků, ze kterých vytvořili Katalog reklamních regionálních výrobků, „který je vhodný 
k využití nejen pro Liberecký kraj, ale také pro jeho příspěvkové organizace, obce a další regionální zájemce, například pro firmy, úřady či neziskové organizace, v elektronické podobě bude i na webu kraje," připomněla radní a dodala, že tímto katalogem chce kraj podpořit regionální výrobce a zároveň se pochlubit tím, co se u nás vyrábí.

Sám kraj využil příležitosti a z katalogu už objednal zboží za více než 280 tisíc korun. Podle radní budou výrobky prezentovány při návštěvě významných partnerů či osobností z ekonomického, politického, kulturního či sportovního života z domova i ze zahraničí, včetně prezidenta ČR. Toho při jeho poslední návštěvě Libereckého kraje obdaroval sám hejtman Půta domácí slivovicí z hrušky, která mu roste na zahradě.