Na projekt výstavby Regionálního centra, v němž měli obyvatelé města nalézt nové možnosti kulturního vyžití a zdravotnické služby, totiž místní radnice nedostala potřebných devadesát milionů korun z Regionálního operačního programu NUTS.

„Kvůli velikosti celé investice jsme s žádostí o dotaci bohužel neuspěli. Nicméně, neklesáme na mysli a budeme hledat další cesty, jak projekt realizovat,“ řekl Deníku starosta Českého Dubu Jiří Miler.

Podle něj doplatilo město na veliký převis projektů v prvním kole. Uspěšné se svými žádostmi tak byly především menší projekty.
I přesto chce své štěstí místní radnice zkusit ještě ve druhém kole Regionálního operačního programu NUTS, které se uskuteční na podzim, nebo se pokusí získat nějakou z dotací přímo ze státního rozpočtu.

Původně chtělo město budovu bývalého kulturního domu, který v centru města od revoluce pouze chátral, zbourat.

Podle architektů by však prázdný prostor, jenž by po demolici vznikl, historickému středu města nepomohl. „Vyhlásili jsme proto soutěž, kterou vyhrál moderní projekt architekta Filipa Horatschkeho,“ poznamenal starosta. Podle něj by mělo mít Regionální centrum Český Dub celkem dvě funkce.

Jedna část by měla být zaměřena na kulturu a ta druhá by měla nabídnout širokou paletu zdravotnických služeb. „Očekáváme, že kromě klubového kina a kulturního sálu, nabídne centrum například ordinaci praktického lékaře, zubaře, gynekologa či rehabilitační centrum,“ dodal Jiří Miler.

Podobně jako Český Dub dopadl v prvním kole Regionálního operačního programu NUTS se svojí žádostí také Frýdlant, který usiloval o dotaci na rekonstrukci koupaliště, které je od roku 2003 mimo provoz kvůli špatnému technickému stavu a nevyhovujícím hygienickým podmínkám.

Místní radnice žádala taktéž o devadesát milionů korun. Potřebné peníze však nedostala. „Projekt na rekonstrukci koupaliště však opět podáme ještě letos v druhé výzvě pro regionální operační program. Stále věříme v jeho úspěch a prospěšnost nejen pro občany Frýdlantu, ale i jeho návštěvníky,“ vysvětlila Deníku již před časem mluvčí frýdlantského městského úřadu Alena Švejdová.