Vznikl z potřeby pomoci lidem vybrat vhodnou technologii a spolehlivou firmu, která působí v okolí zákazníka, má kvalitní a rychlý servis. Portál nabízí sdílení zkušeností ověřených zákazníků a zároveň je prostorem pro sdílení lokalizovaných referencí firem. „Na internetu najdete řadu katalogů firem či odborných portálů na stavebnictví, ale na žádném nenajdete komplexní hodnocení firem nebo technologií kolem domu a uživatelské zkušenosti. Nikde nenajdete reference, které vkládají sami lidé,“ sdělil zakladatel portálu Refsite Petr Kotek.

Ten působí v oboru jako projektant a energetický auditor přes deset let a za tu dobu má už vytipované technologie a značky, se kterými jsou dobré dlouhodobé zkušenosti. Zároveň si je vědom, že s řadou výborných firem osobní zkušenost doposud nemá. „Existují precizní srovnávače a hodnotící portály na spotřební zboží, a tak mě napadlo spojit výhody katalogů a srovnávačů v jedno,“ dodal Kotek s tím, že mu chyběly ve stavebnictví ověřené recenze. Přišlo mu, že si je firmy píšou buď samy, nebo že se jedná o hanění konkurence. 

Hodnocení s letitým odstupem 

Reference na portále mohou zájemci filtrovat dle lokality, hodnocení či technických parametrů. Podle zakladatele velká výhoda spočívá v tom, že sledují hodnocení v čase, ne jednorázově po nákupu či instalaci. „Majitelů se ptáme na zkušenosti po celou dobu životnosti produktu, třeba i 10 let po instalaci,“ zdůraznil Kotek. 

Olympijská kolekce 2022 Made in Czech Republic
Liberec se dostal na olympiádu. Pojítkem je oblečení a univerzita

Refsite chce zároveň docílit rovnosti příležitostí firem. Ať už se jedná o malou začínající firmu nebo zaběhnutý business s významnými zvučnými realizacemi. „Cítil jsem v kostech, že portál na hodnocení výrobků a sdílení referencí firem musí dříve či později vzniknout, ale nečekal jsem, že to bude v Liberci. Naši technologii montujeme po celé Evropě a prozatím jsem na obdobný portál nikde nenarazil,“ uvítal zrod webu vedoucí výzkumu a vývoje ve společnosti Atrea Bohumil Cimbál. Podle něj je stavebnictví nejkonzervativnější obor s nejmenší mírou digitalizace. „Pevně věřím, že tento nový e-commerce projekt pomůže lidem, co staví nebo rekonstruují, přiblížit doporučení jejich sousedů a sdílet s nimi reálné zkušenosti,“ podotkl. 

Nejžádanější jsou tepelná čerpadla 

Start-up Refsite, který je od roku 2021 zařazený v Libereckém podnikatelském inkubátoru, spustil web na začátku února a už nyní obsahuje desítky recenzí. Ty se vztahují k pilotnímu referovanému produktu v podobě tepelných čerpadel, která aktuálně představují nejžádanější technologii nejen v České republice, ale v celé Evropské unii. „Jsou v popředí zájmu díky růstu cen energií, změnám v legislativě či dotačním příležitostem. Navíc jak se zvyšuje cena elektřiny, vyrojila se spousta firem, které začaly dovážet nekvalitní výrobky z Číny,“ vysvětlil svůj výběr Kotek. 

Refsite usnadní lidem výběr značky a realizační firmy ze svého okolí. V budoucnu plánuje rozšíření kategorií. Bude následovat fotovoltaika, rekuperace tepla, a nakonec i stavba samotná včetně řemesel, architektů nebo projektantů.