Jak přizpůsobit síť středních škol v celém Libereckém kraji klesajícímu počtu dětí a přitom nesnížit už i tak tristní úroveň studentů?

Na to se snaží odpovědět reforma, kterou nyní vypracovali s kolektivem odborníků opoziční zastupitelé Libereckého kraje za ODS. Nadzvedla je totiž koncepce vládnoucí sociální demokracie. Tu by po Radě Libereckého kraje mělo schválit zastupitelstvo už tento měsíc – 29. března.

„Reforma školství je postavená na hlavu. Měla by jít shora, z centra, a ne že někdo za ministerstvo udělá špinavou práci a pak se řekne – vidíte, v Libereckém kraji to jde, tak to udělejte taky,“ zlobil se starosta Frýdlantu Dan Ramzer. Právě na Gymnáziu Frýdlant chce vedení kraje zrušit osmileté studium a nechat pouze čtyřleté. Kvůli tomu nedávno studenti v Liberci také demonstrovali.

„Nadané děti z Frýdlantska by měly mít šanci studovat. Současně ale odmítáme, aby na místním hospodářském učilišti byly otevírány další maturitní obory. Odebírají tak škole budoucí učně,“ zdůraznila Zdeňka Kutínová, ředitelka Gymnázia a Střední odborné školy pedagogické Jeronýmova v Liberci. Důkladná koncepce opoziční ODS zatím počítá se zachováním všech víceletých gymnázií v kraji.

Zároveň například v krajském městě odmítá chystané stěhování Střední průmyslové školy textilní do budovy gastronomické školy na sídlišti Králův Háj. Podle občanských demokratů by měly být dále jen jako dobíhající označeny v Liberci pedagogické lyceum a gymnázium ve škole Na Bojišti, která by převzala automobilové obory ze střední školy Truhlářská. Truhlářská by pak získala žáky z Ještědské, kterou by uvolnila pro zdravotnickou školu, a ta by se pak nemusela stěhovat do budovy textilní školy, jak plánuje kraj.

„Materiál ODS neznám. Jsem ochotný o něm diskutovat. Pokud bychom zachovali ale všechna víceletá gymnázia, posílili bychom tím všeobecné vzdělání, a tak šli proti požadavkům společnosti. Ta potřebuje víc řemeslníky a techniky,“ řekl náměstek hejtmana Radek Cikl (ČSSD).