„Je to hazard, ta naše diskuse, hazard i s těmi lidmi, co sem na zastupitelstvo přišli,“ hřímal radní Libereckého kraje Zdeněk Bursa (ČSSD) na zasedání zastupitelů, když se politici do nekonečna přeli o tom, jak tedy bude vypadat střední školství v kraji. Nakonec o žádných změnách sítě škol ani nehlasovali. Náměstek pro školství Radek Cikl (ČSSD) stáhl bod jednání z programu. Ke školám se zřejmě politici vrátí napotřetí, hned v červnu.
„Předložený materiál nemá podporu všech politických klubů. Nejvhodnější bude jej stáhnout z programu,“ řekl Radek Cikl.

Přitom zastupitelské kluby vytvořily od posledního stornování reformy pracovní skupiny, v nichž hledaly kompromis mezi tím, co navrhovala vláda kraje, a představou opozice. Jak ale prosáklo z kuloárů, radní Cikl nepředložil ke schválení to, na čem se politici ve skupinách dohodli. Občanští demokraté tak neváhali a hozenou rukavici zvedli. Až přímo na zastupitelstvu se vytasili s vlastními návrhy. Zastupitel za ODS Stanislav Pěnička předložil celkem pět pozměňovacích návrhů a žádal, aby se o nich hlasovalo jako o celku. Týkaly se kromě gymnázií v České Lípě a v Jablonci nad Nisou také Střední průmyslové školy textilní v Liberci, které podle vedení kraje hrozí stěhování a zúžení oborů.

„Navrhujeme ponechat školu ve stávajícím objektu a nesnižovat kapacitu oboru oděvnictví o jednu třídu,“ prohlásil Pěnička s tím, že podle výzkumu u podnikatelů v textilním průmyslu poroste hlad po odbornících s maturitou a rozvíjí se i vývoj nových textilních materiálů.

„Je to jediná průmyslová škola textilní svého druhu v republice. Podívejte se, jak po sloučení dopadla textilní škola v Jilemnici. Zanikla a její dílny byly rozkradeny. Tam bychom neradi libereckou textilku dovedli,“ zdůraznil Stanislav Pěnička.

K jeho názoru se přiklonil i jeho stranický soupeř, Milan Šír z ČSSD. „Jsem absolventem této školy. Snížit její výukový program o jednu třídu, znamenalo by, že škola nesplní ekonomické ukazatele a nedostatek peněz ohrozí její existenci. Stěhování někam do Hanychova je taky nesmysl. To by žáci jezdili do dílen tramvají přes půlku Liberce?“ podivoval se Milan Šír.

Radní Zdeněk Bursa neskrýval své rozladění. „Nevím, jestli sedím na tom správném zastupitelstvu. Dohodli jsme se na pracovní skupině zástupců všech stran. Předpokládal bych, že se na něčem shodneme, a tento kompromis pak projde hladce radou i zastupitelstvem. A ne, že budete předkládat pozměňovací návrhy,“ řekl radní.

Vedoucí odboru školství Jiřina Princová shodně s radním Radkem Ciklem upozorňovala, že po nynějším případném schválení proměny škol se mohou zastupitelé za dva roky k reformě vrátit. Na přetřes se dostalo i navrhované sloučení Gymnázia Frýdlant se Střední školou hospodářskou a lesnickou Frýdlant. Mnozí zastupitelé upozorňovali, že sloučením Liberecký kraj nic neušetří.

„Učím na obou školách. Kraj to bude stát velké investice, aby je sloučil,“ upozornil v diskusi občanů zastupitele Milan Šleider. Na obranu zachování osmiletého studia na frýdlantském gymnáziu vystoupil také jeden z absolventů ústavu s tím, že sílí populační ročníky a dětí přibývá.
„Frýdlantští zastupitelé rozhodli, že v případě ohrožení našeho gymnázia převezmeme školu pod město. Nemluvím tady jenom za Frýdlant, ale i za obce v okolí,“ poznamenal starosta Frýdlantu Dan Ramzer (ODS).

Diváků dorazila na zasedání zastupitelů asi padesátka. Většinou šlo o studenty a učitele škol, jichž se změna pravděpodobně nejvíc dotkne.
První návrh Libereckého kraje, připravovaný už od léta loňského roku, počítal se sloučením a zánikem pěti škol. Kapacita středních škol v kraji se měla snížit zhruba o tři tisíce míst, což představuje dvanáctiprocentní úbytek.

Peníze nebudou

Důvodem reformy je postupný pokles žáků a s ním spojený propad příjmů kraje od státu na střední školy. Pokud by zastupitelé nezredukovali počet míst ve školách, bude Libereckému kraji v letech 2011 až 2014 chybět na dofinancování škol přes půl miliardy korun. Původní návrh ale vyvolal velký odpor jak mnohých zastupitelů, tak i veřejnosti.
Nepomohla ani osobní přímluva ministra školství Josefa Dobeše (VV). První podobu reformy proto radní Radek Cikl stáhl. A zastupitelé společně připravovali druhou verzi.
Ta ale včera také skončila krachem.