Počítala s příjmem kolem 200 milionů korun. S privatizací majetku ale nesouhlasila opozice, která nakonec referendum zorganizovala. K tomu, aby bylo všelidové hlasování platné, byla potřeba 35% účast. Hned po skončení referenda ale bylo jasné, že potřebný počet lidí nedorazil. "Přesto ale věřím, že ti občané města, kteří k referendu dorazili, dají jasný vzkaz, jaký mají na další výprodej městského majetku názor. A věřím, jako neskonalý optimista, že ho vedení města bude respektovat. Přes 90% hlasujících totiž hlasovalo proti prodeji majetku města," řekl zmocněnec přípravného výboru referenda Jan Korytář. Město se tento týden nechalo slyšet, že celé referendum bylo bezpředmětné, protože například letiště radnice vyřadila z prodeje, nepočítá s příjmem do rozpočtu a nakládat zatím nemůže ani s technickými službami. "To ovšem město udělalo až na základě vyhlášení referenda, tudíž akce měla smysl," dodal Korytář.

Průběh referenda

Volební místnosti se otevřely v pátek v deset hodin dopoledne. Deník celý den sledoval, jaká je účast a pochopitelně čekal na oficiální výsledek z magistrátu. Hlasování skončilo v osm večer a pak se počítalo. Poledne Těsně po poledni přišla z radnice první zpráva. Účast nevalná. „Účast k dvanácté hodině se pohybovala od 0,7 do 2,7 %. Podle vyjádření některých komisí je to méně než při jiných volbách, leč nedá se říci, že by lidé neměli o referendum vůbec žádný zájem," řekla mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová.

Třetí odpoledne

Deník vyrazil na průzkum. První zastávkou byly volební místnosti v Rochlicích. Lidé se trousili po jednotlivcích. Na chodbách základní školy Broumovská jsme potkali asi pět voličů. „Moc informovaný jsem nebyl. Nepřečíst si to na Facebooku a nezjistit si to od kamarádů, tak bych to nevěděl," řekl mladý volič. Členka volební komise potvrdila, že informovanost byla skutečně špatná. „Ta účast je určitě nižší, než například u komunálních nebo krajských voleb, ale myslím si, že spousta lidí ani neví, že nějaké referendum je. Špatná propagace," uvedla Veronika Helcová. O nic lepší to nebylo ani v centru Liberce. V ulici 5. května Deník narazil pouze na jednoho voliče. „Snad ještě lidé přijdou. Myslíme, že k večeru se to zlepší, až půjdou z práce," sdělila členka tamní komise.

Pátá odpoledne

Nestalo se. Po sedmi hodinách se účast pohybovala od 3,2 procenta v centru města po 17,4 procenta v Lesní ulici. Lidí sice přibylo, ale účast byla stále nedostačující. Nejspíš se není čemu divit, když někteří voliči chtěli hlasovat na náměstí. „Chtěli jsme taky hlasovat, ale před radnicí jen stánky a hudba, žádnou podpisovou akci jsme nenašli," svěřila se na sociální síti Olina Kaplanová. Její komentář rovněž svědčí o špatné propagaci. Iniciátor referenda Jan Korytář (Změna) tvrdí, že akci bojkotovalo město, které referendum málo propagovalo. Radnice ale naopak říká, že se o propagaci měl postarat právě iniciátor. „My jako samospráva nemůžeme referendu dělat reklamu, abychom nebyli nařčeni, že lidem podsouváme jiný názor, než přípravný výbor," uvedl za město náměstek primátorky Kamil Jan Svoboda (KDU-ČSL).

Sedmá večer

Podle informací z části okrskových komisí se účast pohybovala od 10% do 25%. Kolem půlnoci pak radnice i přípravný výbor vydaly oficiální výsledky. "Hlasovací lístek si ve volebních místnostech vyzvedlo 13 599 oprávněných osob, v přepočtu na procenta 16,9% voličů," upřesnila počty mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová. Také primátorka Liberce vydala k referendu krátké prohlášení. „Referendum by se nemělo zneužívat ku prospěchu jedné politické strany, ale mělo by být ku prospěchu všem. Bohužel kvůli jedinému politickému hnutí došlo právě v našem městě k naprosté devalvaci smyslu referenda. Asi tu již nikdy nebude mít tento nástroj tu správnou hodnotu. Na druhou stranu jsem ráda, že lidé mají vlastní rozum a nepodlehli tak silné manipulaci, nátlaku a lžím," komentovala výsledek referenda Martina Rosenbergová (ČSSD).

Platnost hlasování
Muselo by přijít minimálně 35 procent všech libereckých voličů, tedy nejméně 28.248 lidí. Pro zákaz prodeje městského majetku byl potřeba nadpoloviční počet účastníků referenda, zároveň ale muselo jít minimálně o 25 procent všech oprávněných voličů. Proti prodeji tak muselo hlasovat více než 20.177 lidí.