V Liberci se minulý pátek konalo všelidové hlasování o prodeji majetku města Liberce. Přesněji řečeno mělo se konat. Účast v historicky prvním hlasování o tak důležité věci, jakou je majetek za 200 milionů, se totiž setkal s mizivým zájmem.

Pokud je za mizivý označován hlas více než 13 tisíc občanů… Aby bylo referendum platné, je totiž nutná účast 35 % voličů. V Liberci to znamená 28 248 lidí.

Jen jediný z oslovených kandidátů, kteří směřují s naší podporou do Poslanecké sněmovny, se vyjádřil, že stanovený limit je nespravedlivý.

Většina se vzácně shoduje v tom, že referendum je důležitým činitelem v řízení demokratického státu. A také tvrdí, že nesmí být zneužito k politickým cílům. Uvidíme, zda si tato slova zapamatují, až budou sami sedět v poslaneckých lavicích, v pozici těch, kteří rozhodují.

Hana Moudrá (ODS)

Liberecké referendum jen potvrdilo, že čirý populismus může městskou kasu stát plno peněz. K tomu, aby město zjistilo názor veřejnosti, stačí anketa a rozumné zastupitelstvo. Referendem, jež není levné, by se opravdu měly řešit pouze zásadní záležitosti dotýkající se většiny občanů, kteří pak skutečně přijdou vyjádřit svůj názor. Jinak to skončí s nulovým výsledkem jako v Liberci.

Pavel Ploc (ČSSD)

Určitě jsem pro konání referend, občané mají mít právo rozhodovat o věcech, které se jich bezprostředně týkají. To liberecké však nebylo o snaze získat názor občanů, ale o propagandě jednoho politického hnutí, které se uskutečněním referenda zviditelnilo před nadcházejícími volbami. Podařila se jim v podstatě předvolební propagace za peníze daňových poplatníků.

Jan Nezmar (SPOZ)

Referendum jako prvek přímé demokracie mě motivovalo k tomu, proč jsem se nakonec rozhodl kandidovat za SPOZ. Strana práv občanů Zemanovci toto plně podporuje. Určitě bych byl rád, kdybych se jako člověk mohl k důležitým záležitostem vyjádřit. Liberecké referendum jsem vnímal a mrzí mě, že byla tak malá účast. Myslím si ale, že i přesto by město mělo brát na výsledek zřetel.

Jan Farský (TOP 09)

Je to důležitý instrument, který má své místo v rozhodování o věcech veřejných. Bohužel může být také zneužitý. Liberecké referendum? Neúspěch. Důvod těžko pojmenovat. Obávám se, že jej ovlivnilo i jeho úzké spojení se Změnou, jasné však zůstává, že 83% vyjádřilo svůj názor tím, že nepřišlo. Jestli za tím je souhlas s prodejem nebo nezájem o problém, to je nemožné identifikovat.

Jana Hnyková (Úsvit)

Referendum je krok správným směrem. Zaregistrovala jsem postoj paní primátorky, která nařkla organizátory referenda z jeho zneužití ve prospěch jedné politické strany. Můj názor je zcela opačný. Ve chvíli, kdy petici podepíše takové množství lidí, které je potřeba k vypsání referenda, pak již jde o názor značné části veřejnosti a nejedná se pouze o názor úzké skupiny.

Stanislav Mackovík (KSČM)

Pokud je něco demokratickým nástrojem, aby se lidé vyjádřili k něčemu rozumnému, pak je to určitě referendum. Politici však často nechávají hlasovat o maličkostech a důležitým věcem se snaží vyhnout. K libereckému referendu snad jen tolik, že ne všechny informace, o nichž měli lidé hlasovat, byly podávány objektivně. Nízká účast podle mě odráží to, že lidé jsou už z politiky obecně otráveni.

Kamil Jan Svoboda (KDU-ČSL)

Referendum obecně jako nástroj demokracie podporuji a považuji za vhodný doplněk systému. K libereckému referendu: Ti, co chtěli vyjádřit NE, přišli a vyjádřili se. A ti, kteří byli proti prodeji majetku, ale nelíbily se jim položené otázky, nepřišli, aby nezvyšovali potřebné kvórum. Pak je tu pochopitelně část lidí, která se o takovéto věci vůbec nezajímá.

Martin Komárek(ANO)

Myslím si, že problémem referenda v Liberci je jeho politizace. Stalo se předmětem sporu mezi rivaly paní Rosenbergovou a panem Korytářem. Osobně si myslím, že nápad prodat některé části majetku města Liberec není špatný a to proto, že dluh Liberce, za které mohou minulá vedení města, je dramatický a bude velmi těžké ho uhradit a to se dotkne všech občanů.

Miroslav Hudec (Zelení)

Referendum má určitě své místo při rozhodování o věcech obecního charakteru a tím majetek města bezesporu je. Připadá mi ale nespravedlivá hranice 35 % pro platnost. Kdyby byla účast nižší při volbách, politici by neřekli, že jsou volby neplatné, ale že je to jejich volba. Jinak, kdybych byl zastupitel v Liberci, nad vůlí 17 % obyvatel bych určitě nemávl rukou, ale znovu bych o věci jednal.