„Omluvil jsem se za to, že jsem nevěděl, že čtyři jsou podle krajských zastupitelů jenom dvě." Mackovík tak naráží na počet kontrol, které za poslední dobu proběhly v organizaci, kterou řídí. Za dalšími výroky o šikaně ze strany vedení kraje si ale stojí.

Podle Zuzany Kocumové, náměstkyně hejtmana Libereckého kraje ale všechno proběhlo v pořádku.

„Kontrola Zdravotní záchranné služby byla naplánovaná již od roku 2012," uvedla.Po jejím skončení byla nařízena následná kontrola. Další kontroly Zdravotnické záchranné služby už nebyly iniciovány krajem," vysvětlila Kocumová.

Ke dvěma prověrkám z kraje se přidal ještě audit a dvě další povinné kontroly nařízené ministerstvem zdravotnictví. „Je toho prostě moc. Neustále musíme někoho přesvědčovat, že nic neschováváme. Kraji jsme dali všechny potřebné materiály, ale jim to nestačí, pořád se s něčím vrací. Připadá mi, že s námi hrají ping pong," stěžoval si Mackovík.

Podle hejtmana Martina Půty poukázala kontrola fungování záchranky na několik nesrovnalostí, které musí její ředitel napravit.

„Celkem jsme objevili čtyři nedostatky. Až na jeden byly všechny vysvětleny a napraveny," řekl Půta.

Dodal, že posledním pochybením záchranky bylo, když neinformovala kraj jako svého zřizovatele o darech, které přijímá. Záchranná služba je totiž povinna požádat kraj o schválení všech věcí, které dostane například od sponzorů. Darem může být část vybavení do sanitek nebo předměty související s výbavou interiéru jednotlivých stanovišť záchranky jako staré televizory nebo nábytek.

Hejtman navíc Mackovíkovi vytkl, že záchranná služba jako jediná zatím neposlala žádost o navýšení rozpočtu. Kraj je připraven nalít do rozpočtu záchranky navíc 14,5 milionu korun.

„Je to nesmysl. Žádal jsem o navýšení už od začátku jednání," ohradil se šéf záchranářů. Podle něj byl rozpočet značně podhodnocen, znatelněji než u jiných subjektů, jejichž zřizovatelem je kraj.

„Sebrali nám více než pět procent. Navíc jsme se na květnovém jednání s odboráři dohodli, že žádost o navýšení bude pokračovat až podle toho, jak skončí audit. Ten začal teprve 2. září. Na zasedání krajské rady mi pak řekli, že si deset měsíců neříkám o žádost," argumentuje ředitel záchranky.

Vyhrocená situace

Vzájemná komunikace mezi krajem a Mackovíkem se vyhrotila v několika posledních týdnech. Mackovík kritizoval kraj za to, že vypustil fámu o nadstandardních platech lékařů na záchrance a později označil krajské vedení rezortu zdravotnictví za diletantské.

Zuzana Kocumová, která má na krajské úrovni zdravotnictví na starost, útoky na svou osobu odsoudila a označila je za součást politické kampaně komunistů. Mackovík totiž vedl jejich kandidátku.

Kocumová je členka strany Změna pro Liberecký kraj, která dlouhodobě vystupuje proti spolupráci s komunisty. Obě strany si navíc vyčítají, že místo, aby se o problémech bavily osobně, řeší vlastní nespokojenost v médiích.

Hejtman Půta toto jednání kritizoval na včerejší tiskové konferenci. Není podle něj dobře, že ředitel krajské příspěvkové organizace nejprve hovoří s médii a až potom s vedením kraje. Podle Mackovíka byl ale kraj první, který porušil vzájemnou dohodu, kdy se obě strany domluvily na tom, že během jednání nebudou zveřejňovat žádné informace v médiích.

Petr Vodseďálek