Úpravami má projít exteriér i interiér. Kromě rozšiřování expozice na Němečka letos čeká i další úkol. Kandiduje totiž na primátora za hnutí ANO. Toho, že by dopadl jako jeho předchůdce Tibor Batthyány, který byl z hnutí vyhozen, se nebojí. „Jestli tak dopadl, tak asi nepracoval, jak měl,“ říká.

Jak bude okolí muzea vypadat?
Před pavilonem, kde dnes stojí dvojice tramvají, bychom chtěli vytvořit takové útulné prostředí, přístřešky proti slunci nebo prolézačky technicistního rázu. A v druhé půlce letiště.

Letiště?
Máme vyhlídnutá nějaká letadla, a ne ledajaká. Zatím to není zcela jisté, ale myslím si, že by bylo úžasné, kdyby tam byla nakreslená ranvej, co by blikala, na pylonech by byla letadla, která by se snášela od Lidových sadů.

A co se týče prostoru atria mezi pavilony B a C?
Ten bychom chtěli doopravit, aby byl úplně pro nejmenší děti a pro maminky. Je totiž takový uzavřený a ty prckové jim odtud nikam neutečou. Bazének tady samozřejmě už být nemůže, hygienické nároky by byly hrozné, takže tam chceme udělat pískoviště ve tvaru plachetnice, aby ty děti taky mohly po něčem lézt.

Co se ukrývá ve dvou nejnovějších pavilonech?
V jednom máme exotická auta, království automobilů tomu říkáme. Druhému říkáme průmyslový pavilon, to je expozice o technice obecně. A teď budeme pokračovat dál.

Co plánujete vystavovat?
V pavilonu B chceme ještě udělat expozici, která se týká železnice. Přivezli bychom kabinu od motorové lokomotivy, udělali z ní trenažér pro děti, aby ji mohly „řídit“. Na dráze dřív byla hodně častá stavědla, kde zřízenec hýbal pákami, přehazoval výhybky nebo točil klikou a spouštěl závory. Takovou budku bychom tu chtěli také udělat, vybavení už na to máme.

Kde takové věci získáváte?
V Liberci jsou firmy a v nich úžasní nadšenci, kteří jsou ochotni vždy pomoci. Každému říkám, že to neděláme pro sebe, ale aby děcka měla hodnotnou zábavu, která jim něco dá. Aby si řekla, že je technika pěkná. Jsem přesvědčený o tom, že děti, které projdou našimi kroužky, skončí na prumce a ve fabrikách. A když vysvětlíte majiteli toho něčeho, co z něj chcete „vyloudit“, že ty děti pak půjdou na prumku a pak k němu do zaměstnání, tak vám jde naproti.

Celý rozhovor najdete v novém čísle Týdeníku Liberecko!