Jako výrazně ztrátové označuje vedení České pošty právě ty tři pobočky v Liberci, které měly už tento měsíc skončit – Králův Háj, Pavlovice a Dolní Hanychov. Všechny tři ale dosud fungují dál. Jak se však ukazuje, jejich zánik pošta jen o pár měsíců odložila.

Novým termínem pro zrušení poboček se stal 30. červen. K tomuto dni totiž opustí pobočka na Králově Háji prostory Střední školy gastronomie a služeb v Liberci, kde byla doposud v nájmu.

„Nájemní smlouva byla prodloužena do 30. června. Dalším jednáním, které proběhlo začátkem března, se bohužel smlouvu nepodařilo prodloužit. Majitel potřebuje prostory pro školní výuku,“ uvedl provozní ředitel České pošty, regionu severní Čechy, Vojtěch Krepindl.

Podle ředitele školy gastronomie a služeb Zdeňka Šlaicha je pravda někde jinde. O dalším prodloužení smlouvy na období po 30. červnu s vedením školy nikdo z České pošty nejednal.

„V minulosti jsme uzavírali s poštou nájemní smlouvu vždy na rok, a to od 1. dubna do posledního března následujícího roku. Na konci prosince loňského roku nás vedení pošty doporučeným dopisem upozornilo, že o další prodloužení nájemní smlouvy už stát nebude,“ vysvětlil Zdeněk Šlaich. „My nejsme iniciátorem toho, že pošta na Králově Háji končí. Na žádost podniku jsme tedy smlouvu opět prodloužili, a to jen na 3 měsíce, jak si přáli. Na delší dobu nájemní smlouvu pošta nechtěla,“ dodal.

Pošta sídlí v budově, kde probíhá praxe žáků střední školy. Je zde restaurace, kavárna, kadeřnictví a kosmetika, to jsou všechno služby, které využívají obyvatelé Králova Háje. „Máme 1300 studentů, tudíž dost zápasíme s nedostatkem místa. A v této budově chceme služby pro veřejnost ještě rozšířit,“ zdůraznil ředitel školy.

Provozní ředitel pošty Vojtěch Krepindl neupřesnil, zda zanikne jen pobočka na Králově Háji. Ale je téměř jisté, že pošta splní svůj původní plán, tedy uzavření všech tří poboček najednou.

„Jestliže na Králově Háji chybí obchody a lidé jsou nuceni cestovat za nákupy do centra, pak zřejmě dávají přednost lépe vybavenější poště s delší otevírací dobou. Senioři pak mohou pro výplatu důchodů, platbu SIPA a poštovních poukázek využít naši doručovací službu,“ podtrhl ředitel Krepindl s tím, že v současné době jedná pošta o zajištění nových prostor pro pobočku na Králově Háji.

„Česká pošta si nemůže dlouhodobě dovolit provozování výrazně ztrátových míst. Pokud ale dojde k uzavření pobočky, nesmí to znamenat ohrožení kvality poštovní služby,“ shrnul.

Lidé na Králově Háji jsou připraveni vyvolat další petici za zachování své pobočky. S rušením pobočky nesouhlasí.

Ohrožené pošty
– zánik hrozí pobočkám České pošty ve čtvrtích Králův Háj, Dolní Hanychov a Pavlovice
– původně měly pobočky skončit už tento měsíc. Zřejmě vedení pošty jejich zánik oddálilo o 3 měsíce, tedy k 1. červenci
– pošta vysvětluje svůj krok tím, že si nemůže dovolit provozovat výrazně ztrátové pobočky