Letos se festival Benátská! koná v Liberci – Vesci od 25. do 28. července. Hvězdami jsou například Karel Gott, Richard Müller nebo kapela No Name. Vzpomenete si ještě na začátky Benátské?
Je to už opravdu hodně dávno, 27 let. Ale nějaké vzpomínky zůstaly. Hlavně na první pódium z lešenářských trubek, staré hliníkové sudy z vratislavického pivovaru a vůbec trochu partyzánské začátky. Ale tradice vznikla a drží se stále.

Kdy se z malého provinčního festivalu stala hudební událost roku? Při kterém ročníku už jste měli na Malé Skále „nabito“?
Šlo o čtvrtý ročník, který znamenal přesun z plovárny na louky za Malou Skálou. Festival pak postupně obsadil celé údolí.

Lidé se dnes ohrazují proti nejrůznějším hudebním produkcím. Na Benátskou, která se po letech na Malé Skále přestěhovala do libereckého Vesce, si ale kupodivu zvykli. Nebylo to tak ovšem od počátku. Musel jste se hodně prát s veřejným míněním?
Nemyslím si. Šlo spíše o nastavení mantinelů a vzájemného žití Malé Skály a festivalu. A to se povedlo. Festival byl velkým přínosem jak pro obec, tak pro místní občany, turisty.

Sucho. Ilustrační foto.
Se suchem bojují lesníci i kraj. Pomoci zadržet vodu mají rybníčky v Ralsku

Povedlo se vám už získat pro festival interpreta snů? Je jím Karel Gott?
Z českých je to jednoznačně Karel Gott, který letos na festivalu oslaví své osmdesátiny. Z těch zahraničních to byli například Bryan Adams a na Malé Skále Scorpions.

Je ještě někdo „nepolapitelný“, koho ne a ne získat,nebo zpěváci či kapely přikývnou na první dobrou?
Nepolapitelná je samozřejmě spousta zahraničních interpretů, tam je to ale hlavně o financích. Z těch českých už máme odškrtnuté asi všechny.

Koho jste museli přemlouvat nejdéle?
Karel Gott mnoho let nechtěl na festivalech vystupovat, hlavně na venkovních pódiích. První zlom přišel na RFP (Rock for People v Hradci Králové, kde Karel Gott vystoupil v roce 2013, pozn. red.). Tehdy vystupoval v obrovském stanu, pak už byl jenom krůček k tomu přemluvit ho i k open air vystoupení.

Jak dlouho trvá sestavit dramaturgii celého ročníku Benátské?
Vlastně celý rok. A letos už s předstihem plánujeme line-up na rok 2020. Venkovních akcí je po republice strašně moc, zejména městských a vesnických slavností bez vstupného, takže musíme s dostatečným předstihem zamluvit interprety pro náš festival. Je to prostě celoroční práce.

Na koho se vy osobně těšíte letos nejvíc?
Samozřejmě na Karla Gotta a i na mého syna Šimona, který bude poprvé vystupovat sám s bubenickým sólem na velkém festivalu.

Zoo Liberec se raduje z prvního mláděte u kočkodanů Dianiných.
Zoo Liberec se raduje z prvního mláděte u kočkodanů Dianiných