VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Razým vyhrál zkrácenou a výjimečně klasickou Bedřichovskou 30

Bedřichov - Aleš Razým a Klára Moravcová vyhráli lyžařský závod Bedřichovská 30, která se kvůli špatným sněhovým podmínkám dnes konala neobvykle pouze na dvanáctikilometrové trati a klasickým způsobem místo bruslením. Běžecký reprezentant Razým ve finiši porazil o tři desetiny sekundy Jiřího Ročárka.

8.1.2016
SDÍLEJ:

Aleš RazýmFoto: Archiv

Razým a Ročárek projeli cílem bok po boku a od sebe je nedělila ani tisícina. Čas se ale závodníkům měří až od konce startovní rovinky, a tímto bodem projel Razým o tři desetiny sekundy později, což v cíli znamenalo, že na trati strávil o tento malý okamžik méně. V podobných krajních případech totiž rozhoduje čistý čas.

"Jestli jsem to dobře pochopil, rozhodlo to, že jsem měl pomalejší start. To se mi ještě nikdy nestalo," podivoval se Razým na webu závodu. Obhájce titulu na třicítce Ročárka mu bylo líto. "Byli jsme prý v cíli úplně nastejno, takže by tu asi měl stát se mnou," poznamenal Razým.

Ročárka nemrzelo, že přišel o vítěznou sérii. Byl hlavně rád, že se závod, byť na zkrácené trati, vůbec odjel. "Už jsem tomu skoro nevěřil. Bylo to samozřejmě náročnější, protože se jelo na okruzích, jedeme s amatéry a některé předjíždíme o kolo, ale zvládli jsme to fantasticky. Nedošlo k žádné kolizi, nezlomili jsme žádnou hůl," řekl Ročárek.

Mezi ženami Moravcová obhájila triumf z loňského ročníku. "Trať byla docela náročná, o to víc vítězství potěší. Formát závodu byl zajímavý. Tím, že se jelo na kola, jsem měla přehled, jak jedu. Musela jsem dávat pozor na ostatní závodníky, ale bylo to v klidu," řekla vítězka. Hlavní závod víkendu Jizerská padesátka odstartuje v neděli v 8:30 a muži i ženy absolvují v rámci Ski Classics čtyřkilometrový okruh celkem patnáctkrát.

VŠE O LETOŠNÍM ROČNÍKU JIZERSKÉ 50

Do Jizerek se chystá 10 tisíc lidí.  Jizerská 50 se poběží už po 49.

Sedm tisíc běžců a tisíce diváků ode dneška obsadí Jizerské hory. Během dopoledne vybíhají první účastníci závodu Mini Jizerské konajícího se v rámci letošního ročníku Jizerské 50.

Málo sněhu, hodně příprav

Přípravy letošní Padesátky zkomplikovalo pořadatelům teplé počasí s nedostatkem srážek, proto se pojedou veškeré závody na čtyřkilometrovém okruhu. Jak potvrdil mluvčí Padesátky Tomáš Leixner, pořadatelé byli schopni do poslední chvíle změnit program do původní podoby. „Ani poslední dny však stav nezměnily a museli jsme dál uměle zasněžovat," dodal Leixner. Podle něj by muselo napadnout nejméně třicet centimetrů sněhu, do včerejška však napadlo pouhých deset.

Zasněžování Jizerské magistrály.

Pojede se na čtyřech kilometrech

Legendární závod, který se měl jet v neděli, se pojede už ode dneška. „Závodníci budou vyrážet ve startovních blocích v maximálním počtu 400 běžců. Pro každý blok je vyhrazen přesný čas startu a trať bude pro něj rezervovaná na dvě hodiny," vysvětlil Leixner. Program a časový harmonogram startů jednotlivých bloků naleznete na webových stránkách jiz50.cz.

„Přípravy na letošní Jizerskou 50 jsou letos mimořádně vyčerpávající. Jsme moc rádi, že se nám podařilo připravit náhradní okruh v délce čtyři kilometry pro všechny závodníky a udržet tak tradici naživu přírodě navzdory," dodal David Douša z organizačního výboru.

Patnáct kol za patnáct horolezců

Jak dále Douša doplnil, letošním ročník více než kdy jindy připomene historickou tradici Padesátky, tedy Memoriál expedice Peru. „Elitní běžci navíc odjedou v závodě patnáct kol, každé za jednoho účastníka expedice v roce 1970," připomněl Douša tragickou událost, kdy patnáct zakladatelů závodu zahynulo pod kamennou lavinou pod Huascaránem.

„Navždy také vyřadíme prvních patnáct startovních čísel a nikdy už se s nimi na Jizerské 50 závodit nebude. Patří horolezcům a jejich historickému odkazu," poznamenal dále pořadatel.

Muži a ženy vyrazí současně

Změna formátu elitního závodu, který je součástí prestižního seriálu dálkových běhů Visma Ski Classics, si vynutí organizační změny proti původnímu plánu. Muži i ženy z elitní skupiny nyní budou v neděli startovat současně, a to už v 8.30. Vzhledem k tomu, že se závod pojede na okruhu v délce 3-4 kilometry (nemusí zcela kopírovat trasu pro hobby běžce), dojde zároveň na vyřazovací souboje mezi závodníky ti, kteří budou dostiženi o celé kolo, budou muset ze závodu odstoupit.

J50: Stopu prošlapával i Ginzel

Jak se proměnila Padesátka, vzpomínají účastníci i dcera jednoho ze zakladatelů

Na počátku byl skromný testovací závod několika horolezců, na konci velký sportovní svátek světových rozměrů. A mezitím velká tragédie, při níž zabila kamenná lavina pod peruánským Huascaránem patnáct mužů. Málokterá sportovní událost má za sebou tak silný příběh jako Jizerská 50.

ARCHIVNÍ fotografie z jednoho z prvních ročníků Jizerské 50.

Jako Memoriál expedice Peru se Jizerská padesátka jezdí od roku 1971. V tento rok se také na start poprvé postavila i Eva Novotná, manželka jednoho z horolezců-zakladatelů původního závodu, který v Jižní Americe zahynul.

„Bylo to mnohem skromnější než dnes. Žádné ohňostroje nebo nafukovací nesmysly," vypráví s úsměvem běžkyně-veteránka, které se podařilo v sedmdesátých letech vybojovat v ženské třicítce i několik vítězství a naposledy jela závod v roce 2009, v neuvěřitelných 72 letech.

„Už v těch sedmdesátých letech nás jezdily tisíce. Ale bylo to samozřejmě úplně jinak. Stopy nebyly dělané rolbou, musely se prošlapat. Dokonce i Gustav Ginzel chodil pomáhat," vzpomíná bývalá sportovkyně a dodává, že jednou dokonce stanula před dlouhým úsekem zapadaným dvaceti centimetry nového sněhu.

Masová záležitost

„Dříve byly jiné možnosti a lidi si jezdívali na Padesátku hlavně zavzpomínat," navazuje na její slova jiný pamětník bývalý horolezec, fotograf a několikanásobný účastník závodu Jiří Hladík. Podle něj se charakter závodu změnil kolem devadesátých let, kdy se z něj stala masová záležitost.

„Určitě se z toho vytratil ten vzpomínkový aspekt," připomene Hladík s tím, že vzhledem ke světovosti závodu je však komerční stránka jistě nezbytná.

Měření sil

Podobně smířlivá je i jiná pamětnice Alena Horáková. Bylo jí devět, když v Peru zahynul její otec. I když sama Jizerskou padesátku nikdy nejezdila, většinou na ní nechyběla. „Myslím, že ten charakter zůstal. Pořád je to závod, kde mohou změřit síly i neregistrovaní sportovci," zdůrazňuje Horáková, která má na Padesátku řadu osobních vzpomínek.

„Mělo to úžasnou atmosféru a bylo neuvěřitelné, jak se v době bez internetu, kdy jen málo lidí mělo telefon, dokázalo povědomí o závodech rozšířit," uzavírá své vyprávění Alena Horáková.

PROGRAM JIZERSKÉ 50

PÁTEK

10:00 Mini Jizerská Pojišťovny VZP

13:00 Volkswagen Bedřichovská 30 30 km KLASICKY

15.00 ČEZ Jizerská 50 1. STARTOVNÍ BLOK

17:30 Nyč sport sprint 1,5 km soupaž

18:30 Slavnostní zahájení ohňostroj

19:00 ČEZ Jizerská 50 2. STARTOVNÍ BLOK

SOBOTA

8:00 Hervis Jizerská 25 1. startovní vlna

9:30 Hervis Jizerská 25 2. startovní vlna

11:00 ČT Jizerská 10

12:30 ČEZ Jizerská 50 3. STARTOVNÍ BLOK

15:00 Jizerská firemní RAUL KLASICKY

16:30 ČEZ Jizerská 50 4. STARTOVNÍ BLOK

17:00 Mše (Bedřichov)

18.30 ČEZ Jizerská 50 5. STARTOVNÍ BLOK

19:00 ČEZ SkiFest s Michalem Hrůzou (Liberec)

NEDĚLE

8.30 ČEZ Jizerská 50 SKI CLASSICS ELITE MUŽI I ŽENY

11.30 ČEZ Jizerská 50 6. STARTOVNÍ BLOK, JEN 1 VLNA

13.00 ČEZ Jizerská 50 7. STARTOVNÍ BLOK

15.00 ČEZ Jizerská 50 8. STARTOVNÍ BLOK

17.00 ČEZ Jizerská 50 9. STARTOVNÍ BLOK

Autor: Redakce

8.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu PLASTIKÁŘ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Práce na 3 měsíce., Hlásit se předem telefonicky nebo osobně na adrese Hodkovická 203, Liberec 25 od 10.00 do 12.00 hod.. Pracoviště: Ayram-spol s.r.o.-003 (novoplast liberec s.r.o.), Lučanská, č.p. 53, 460 15 Liberec 15. Informace: Olena Perehanya, +420 774 997 638.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU A ZPRACOVÁNÍ VÝROBKŮ Z PLASTŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Práce na 3 měsíce., Hlásit se e-mailem, telefonicky nebo osobně ve čtvrtek v době 9.00-12.00 hod. v Českém Dubu, ul. Husova 58. Pracoviště: Yarox s.r.o.-005, 463 48 Všelibice. Informace: Yuriy Kuziv, +420 774 424 375.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 13 500 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov DĚLNÍK V OBLASTI VÝSTAVBY BUDOV. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 7. Poznámka: Práce na 3 měsíce v okrese Liberec., Hlásit se e-mailem, telefonicky nebo osobně v pondělí od 9.00 do 12.00 hod.. Pracoviště: Ing. yuriy kuziv, Husova, č.p. 58, 463 43 Český Dub. Informace: Yuriy Kuziv, +420 774 424 375.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 13 500 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu PLASTIKÁŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Práce na 3 měsíce., Hlásit se e-mailem nebo osobně na adrese sídla firmy ul. 1. máje 97/25, 460 07 Liberec 7.. Pracoviště: Sorbanna, s.r.o.-003 (lukov plast spol. s r.o.), Zámecká, č.p. 191, 463 43 Český Dub. Informace: Nataliia Danylych, +420 606 607 688.


Videosouhrn 22. března 2018

Sobotka o ústavním puči, výbuchy v Kladně a Keinkauf Land: videa dne

Liberecké gymnastky. Zleva: Benešová, Popeláková, Horníková, Musilová a Tomešová.

Jeden korálek pro Horníkovou. Svým úspěchem potěšila trenérky

Volejbalisté Ústí prohráli i doma, Liberec zažil obrovský šok

Ústí n. L., Liberec - Pro hráčky Liberce už play-off skončilo. Doma jednoznačně podlehly Brnu.

Liberec otočil čtvrtfinálovou sérii s Hradcem, jedna výhra ho dělí od postupu

Hradec Králové /FOTO/ – Bílí Tygři mají ambiciózní Mountfield na lopatě. „Máme o jednu výhru víc, ale tím to nekončí,“ ví gólman Roman Will.

Města zhasnou, podpoří Hodinu Země. Ke kampani se může přidat každý

Liberecký kraj – Eiffelova věž, Koloseum, ale i dominanty České Lípy nebo Nového Boru v sobotu na 60 minut potemní. Připojí se tak k celosvětovému happeningu Hodina Země, který letos už podvanácté propojí obce, firmy i jednotlivce, jimž není lhostejná budoucnost naší planety. V Libereckém kraji kampaň podpoří také Svor a Železný Brod, ale i řada jednotlivců.

Jak jsme žili v Československu: Sbor dobrovolných hasičů z Raspenavy

Liberecko – Každý pátek přinášíme v tištěném vydání Deníku fotky, na kterých se s vámi podíváme do minulosti, do československé minulosti. Další díl naleznete v novinách už v pátek 23. března.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT