Obec přitom musí kanalizaci postavit do roku 2010, protože je jediným městem v kraji s více než dvěma tisíci obyvateli, které nemá vlastní kanalizace. Raspenava tak nesplňuje evropské normy na kvalitu odpadních vod.

Stavba za tři sta milionů

Celá stavba by měla podle starosty města přijít na 300 milionů korun. „Naše spoluúčast ale musí být taková, abychom dokázali projekt z obecních prostředků splácet. Počítáme maximálně s 50 miliony korun,“ uvedl pro Deník před časem starosta Raspenavy Pavel Lžičař.

Podle nejnovějších zpráv z raspenavské radnice se však změnily na poslední chvíli podmínky a Raspenava bude muset sehnat zhruba o 30 milionů korun více.

Bez dotací kanalizace nebude

To podle vedoucích představitelů města znamená značné komplikace. „Pokud nedostaneme vyšší dotace, nemůžeme to zvládnout. Náklady totiž přesahují naše možnosti. Navíc nikdo nám nedá úvěr, protože jsme schopni ročně splácet maximálně jeden nebo dva miliony korun,“ řekl Deníku místostarosta Raspenavy Jiří Štibřík.

Raspenava, která má necelé tři tisíce obyvatel, hospodaří ročně přibližně s částkou 30 milionů korun. V případě, že by nutnou kanalizaci nestihla do roku 2010 vybudovat, s největší pravděpodobností by ji neminuly milionové pokuty od Evropské unie.

Před několika měsíci přitom Raspenavě svitla naděje na brzké řešení letitého problému díky plánovanému napojení na čističku odpadních vod v nedalekém Frýdlantu. To by Raspenavě mohla umožnit změna Plánu rozvoje vodovodů a kanalizací Libereckého kraje, kterou schválil krajský úřad.

„Nová koncepce navrhuje odvést veškeré odpadní vody z Raspenavy na stávající čistírnu ve Frýdlantě, která má dle vlastníka nevyužitou kapacitu,“ řekl tehdy Deníku mluvčí kraje Jiří Langer.

Na projekty chybí miliardy

Na to, že na vodárenské projekty, které mají být v celém kraji dokončeny, chybí peníze, upozorňoval nedávno také předseda představenstva Severočeské vodárenské společnosti Petr Skokan.

„Poslední údaj z ministerstva životního prostředí hovořil o tom, že na dofinancování projektů v celé republice chybí 1,2 miliardy korun. My však víme, že jen my potřebujeme minimálně tři miliardy,“ stěžoval si Skokan.