„Sháníme, kde můžeme. Jednou z možností je, že si vezmeme úvěr. Pořád zkoušíme banky, ale je to složitější v této době. Počítáme ale, že zhruba padesát milionů bude tvořit náš budoucí zisk z provozování,“ vysvětlil Deníku starosta Raspenavy Pavel Lžičař.

Starosta doplnil, že obec zároveň hledá možnosti, jak případně získat další dotace buď od státu nebo od Libereckého kraje. „Navíc jsme ještě nedostali úplně oficiální potvrzení té dotace z Evropské unie,“ upozornil Pavel Lžičař.

„Pokud nedostaneme vyšší dotace, nemůžeme to zvládnout. Náklady totiž přesahují naše možnosti. Navíc s úvěrem je to složité, protože jsme schopni ročně splácet maximálně jeden nebo dva miliony korun,“ řekl již před časem Deníku místostarosta Raspenavy Jiří Štibřík.

Obec musí kanalizaci postavit do roku 2010, protože je jediným městem v kraji s více než dvěma tisíci obyvateli, které nemá vlastní kanalizaci. Raspenava tak nesplňuje evropské normy na kvalitu odpadních vod. Proto místní radnice už připravuje projekt i přesto, že ještě nemá zajištěné peníze. „Připravujeme výběrové řízení na projektanta. O tom bychom chtěli rozhodnout do léta. A do konce roku bychom chtěli celý projekt připravit k žádosti o stavební povolení,“ poznamenal starosta.

Raspenava, která má necelé tři tisíce obyvatel, hospodaří ročně přibližně s částkou 30 milionů korun. V případě, že by nutnou kanalizaci nestihla do roku 2010 vybudovat, s největší pravděpodobností by ji neminuly milionové pokuty od Evropské unie. Výstavba kanalizace je pro Raspenavu poměrně komplikovaná. Obec je totiž dlouhá téměř deset kilometrů a město půlí řeka Smědá. Celá stavba tak bude velice nákladná. Měla by stát až 360 milionů korun.