Několik panelů pokrytých varujícími fotografiemi a několika návody, jak rakovině předcházet, si mohou Liberečané nyní prohlédnout v Nákupní galerii Plaza Liberec.

„Důležité je očkování. Ale vedle toho by všechny dívky a ženy měly chodit na pravidelné lékařské prohlídky. Nemoc se totiž projeví až dvacet let poté, co žena onemocněla infekcí,” podtrhl Petr Sudek. „Pokud by se nám podařilo dostat polovinu žen jednou ročně ke gynekologovi, máme vyhráno,” doplnil.

Jak lékař upozornil, infekci dostane každá žena, jakmile začne sexuálně žít s jiným partnerem. Záleží pak na odolnosti jejího organismu, jak se s nemocí vyrovná, anebo jestli u ní propukne ve zhoubný nádor. Pak trvá léta, než začne mít žena zdravotní potíže. „Ze všech nových pacientek, které k nám přicházejí do ordinací, má jen 12 procent žen šanci na úplné vyléčení. Zhruba polovina z nových případů končí smrtí,” zdůraznil Petr Sudek.

V Libereckém kraji ročně zemře na karcinom děložního čípku 12 žen.

Výstava v obchodním centru Plaza začala předevčírem a měla by zde trvat zhruba 3 týdny, do prvního lednového týdne. „Preventivní gynekologickou prohlídku plně hradíme. Tisícikorunou přispíváme na očkování mladých dívek, za které tak rodiče dají 8 tisíc,” podotkl ředitel krajské pobočky VZP Jiří Benedikt.

Všeobecná zdravotní pojišťovna je totiž spolupořadatelem burcující výstavy.