Rakovina děložního čípku je celosvětově druhým nejčastějším nádorem u žen hned po rakovině prsu. Každoročně této zákeřné nemoci podlehne 250 tisíc žen na celém světě. V České republice postihne každý rok více než 1000 žen a přes 400 pacientek zemře.

Původcem onemocnění jsou takzvané papilomaviry (HPV). Agresivní a v Evropě rozšířenou formu pak představují viry HPV 16 a HPV 18, které jsou zodpovědné přibližně za 70 procent onemocnění. „Dívky mohou přijít do kontaktu s HPV viry velmi brzy, prakticky již při prvním pohlavním styku. Je proto vhodné začít s prevencí co nejdříve,“ říká někdejší primář Gynekologicko–porodnického oddělení Nemocnice Frýdlant František Kárník. Onkogenní viry se totiž přenášejí pohlavním stykem. Spolehlivou ochranu před nimi podle lékařů nepředstavuje ani kondom.

Původcem jsou papilomaviry
Rakovinu děložního čípku způsobují kmeny sexuálně přenosného papilomaviru. Odborníci zjistili, že stejné kmeny tohoto viru způsobují i vzácnější rakovinu penisu. Vakcína je proto vhodná nejen pro dívky, ale i pro chlapce, ta se ale velmi málo využívá. U mužů mohou přitom papilomaviry způsobit rovněž rakovinu hrtanu.

Nebezpečné HPV viry přitom mohou v těle přežívat i několik let, aniž by se objevily příznaky. „Když se ale sníží imunita, třeba následkem stresu, školy či ztráty zaměstnání a přidají se další nežádoucí faktory, jako třeba kouření, nemoc může propuknout,“ doplňuje jablonecká gynekoložka Alexandra Jörgová. Ve své ordinaci eviduje zhruba 900 pacientek s nálezem HPV ročně, což je asi šestina z celkového počtu.

„Jedinou účinnou prevencí je kombinace pravidelných prohlídek a očkování. Pokud je dívka očkována už před zahájením sexuálního života, tedy mezi 13. až 15. rokem věku, je přitom účinnost vakcíny sedmdesátiprocentní. Podává se ve třech dávkách a už při aplikování prvních dvou jsou protilátky aktivní,“ zdůrazňuje doktor Kárník.

Pozdě na očkování ale není ani u dívek či žen, které už sexuální život zahájily. Ochrana samozřejmě není stoprocentní, ale vytvořená hladina protilátek snižuje riziko nákazy,“ vysvětluje lékařka a dodává: „Pokud žena již onemocněla, očkování ji samozřejmě nevyléčí, ale může zbrzdit průběh nemoci. Očkovat se mohou i ženy, které nemoc prodělaly, ale po vyléčení se mohou opět nakazit.

Symbolem prevence je perla
Symbolem boje proti rakovině děložního čípku je i letos brož ve tvaru Perly moudrosti. Všichni zájemci mohou svou podporu vyjádřit zároveň podepsáním celoevropské petice(www.cervicalcancerpetition.eu). Svůj podpis už k petici připojilo téměř 300 tisíc Čechů. Evropský týden prevence proti rakovině děložního čípku u nás tradičně proběhne pod záštitou zástupců českých členů ECCA. Kampaň podpoří i Liga proti rakovině a společnost GlaxoSmithKline.

Kromě samotného očkování by ženy rozhodně neměly zapomínat na pravidelné preventivní prohlídky. Cytologická vyšetření totiž mohou včas zachytit přednádorové stavy. „To je důležité zejména při léčbě u mladších žen, které dosud nerodily. Pokud je děložní čípek zasažen onemocněním v závažnějším stupni, je třeba odstranit větší část jeho tkáně, což může představit riziko pro donošení dítěte,“ vysvětluje lékařka.

Prevence také může zabránit tomu, aby nemoc propukla v plné, tedy smrtelné míře. Tato forma rakoviny totiž nemívá progresivní průběh a než se dostane do invazivní podoby, trvá zpravidla 5 až 8 let. Za tu dobu se při pravidelných kontrolách dá zachytit a tedy i léčit. „Když ženy přestanou užívat antikoncepci, nebo jsou po přechodu, přestanou zároveň dbát na pravidelnost preventivních prohlídek a tím samozřejmě vzrůstá riziko onemocnění,“ konstatuje Jörgová.

Apelovat na ženy by měl i Evropský týden prevence, který právě v těchto dnech probíhá. „Nejdůležitější jsou informace, aby ženy věděly, jak se chránit a využívaly všechny možnosti,“ říká Ruth Tachezy z Evropské asociace proti rakovině děložního čípku. „Věřím, že každá akce přispěje k lepší informovanosti českých žen a dívek o možnostech, jak lze tomuto onemocnění účinně předcházet,“ připojuje se předseda Ligy proti rakovině profesor Zdeněk Dienstbier.

Problémem může být cena

Zejména mladé ženy a jejich matky jsou o možnosti prevence formou očkování informovány dobře. Překážkou tak může být cena, která se pohybuje kolem 10.000 korun.

„Před třemi lety se vakcinace slibně rozjela. Ale tak rok, dva zpátky klesl počet očkovaných vinou krize téměř na polovinu. Proočkovanost populace je stále velmi nízká,“ potvrzuje gynekolog František Kárník a připomíná, že na světě je už řada zemí, které očkují plošně a zdarma. „Často říkám, že za jednu díru na Perštýně by se dalo očkovat několik ročníků,“ dodává.

„V brzké době bychom chtěli znovu zopakovat akci jedna vakcína zdarma,“ slíbil mluvčí krajské pobočky VZP v Liberci Stanislav Šetina.