„Už před pár roky nebyl stav ozdravovny nijak pěkný a od doby, kdy objekt obec prodala soukromému vlastníkovi, je to ještě horší,“ smutně konstatuje starostka Sychrova Jaroslava Kvapilová. Z ozdravovny částečně zmizela střešní krytina, rozpadly se výtahové šachty, nefungují zde odpady ani vodovod, který je prasklý a zůstává neopravený. Všechno vnitřní vybavení je zničené nebo zmizelo a to, co tam ještě zůstalo, „dorazí“ plíseň, která se uvnitř stavby dělá kvůli vlhkosti.

Také okolí nevypadá nijak vábně, je zarostlé, okolní pozemky využívají místní k pěstování nebo zde skladují dřevo. Bez využití zůstává i tělocvična, kterou nechala ještě jako vlastník obec postavit. Kolaudace byla v prosinci 2006, 15 milionů na stavbu obec dostala a doplatila zhruba 3 miliony korun, na které si vzala úvěry. Celkem obec ozdravovna a tělocvična stály zhruba 11 milionů.

„Nepodařilo se nám s novým majitelem domluvit, abychom mohli tělocvičnu využívat. Na její obnovu si vzala obec ještě za minulé starostky půjčku a bylo náročné ji splatit. Je to hrozná škoda a mrzí mě to,“ podotýká Kvapilová. V poslední době se objevily informace o tom, že by se měla ozdravovna proměnit v ubytovnu. Dokonce se stala objektem zájmu pro ubytování ukrajinských uprchlíků, ale právě její stav toto neumožňuje.

Starostka Sychrova Jaroslava Kvapilová
Otázka pro starostku Sychrova: Na co se v nejbližší době nejvíc v obci těšíte?

Ozdravovna v Radostíně byla kdysi vyhledávaným místem, kam se jezdily děti léčit s obezitou. Poté ale přestaly pojišťovny léčbu platit a zařízení se dostalo do problémů. Následně se jejím majitelem stal Liberecký kraj, který prodal ozdravovnu za symbolickou korunu obci Sychrov. Posledním majitelem je společnost Ecohousing, která měla v plánu v letech 2019–2020 vytvořit v ozdravovně v Radostíně středisko pro poskytování širokého spektra sociálních služeb pro hendikepované a seniory formou odlehčovacích služeb.

Zdroj: DeníkSpolečnost se snažila získat na vybudování střediska podporu například od kraje, ale neúspěšně. Jako soukromý vlastník totiž nemohla žádat o žádnou dotaci. „Zvažujeme, že prodáme objekt jinému investorovi,“ uvedl před časem jednatel společnosti Jiří Licka. Ovšem od té doby již uplynuly dva roky a nic se neděje, areál pouze stále více chátrá.

Budova ozdravovny v Radostíně byla pojata jako zotavovna, kterou navrhl a postavil v letech 1930–1931 architekt Ladislav Kozák jako výraznou třípodlažní stavbu funkcionalistického tvarosloví. Ozdravovnu nechal vystavět mladoboleslavský lidový spolek Zdraví. V 90. letech 20. století byla provedena přístavba zadních traktů, která půdorys stavby pozměnila.