Vedoucí odborů libereckého magistrátu, třeste se! Na radnici přicházejí noví páni a jak mete nové koště, to si můžete sami domyslet podle známého přísloví.

Pravděpodobný nový primátor Jan Korytář (Změna pro Liberec) ještě před svým zvolením do funkce oznámil všem úředníkům radnice, že koalice chystá velké změny. Ti, kteří se v minulosti podle kritérií nového vedení neosvědčili, budou muset své postoje vysvětlit a post obhájit.

„Pracovníci, kteří jsou odborně zdatní, uplatňovali ke všem osobám rovný přístup a nepoškozovali zájem města či neobcházeli platné zákony, se nemají čeho obávat. Ti, u nichž existují pochybnosti, budou moci svůj postup v minulosti obhájit či vysvětlit.“ uvádí budoucí primátor v dopise s tím, že případné ukončení pracovního poměru bude posuzováno individuálně.

U části dotázaných úředníků vyvolal dopis spíš úsměv než strach. „Nevím, co chce budoucí primátor dopisem říci. Beru jej jako zastrašování. Zpovídání se ze svých činů před komisí, to už tady bylo. V 50. letech. Zaráží mne hlavně to, že nepočkal s dopisem až po svém zvolení,“ podotkl jeden z výše postavených úředníků, který si přál zůstat v anonymitě.

„Zpovídání se ze svých činů před komisí, to už tady bylo. V 50. letech.“ úředník magistrátu

Psát úředníkům ještě před svým zvolením považuje za zvláštní i tajemník města Marek Řeháček. Ten potvrdil, že ještě nezažil, aby budoucí primátor rozesílal nějaké informace či pokyny úředníkům předem. „Je to neobvyklé. Jako člen zastupitelstva může ale Jan Korytář poslat úředníkům cokoli,“ řekl Marek Řeháček.

Nová koalice dává v těchto dnech dohromady společné programové prohlášení. Se svými prioritami seznámí novináře co nejdříve. „Chceme budovat funkční úřad, v němž budou úředníci obsazováni nikoliv podle aktuálního politického složení vedení města, nýbrž na základě svých profesních schopností,“ upozornil Jan Korytář. Mnozí úředníci ale raději dají radnici vale dřív. Nečekají na to, až dostanou šanci svou práci obhajovat.

Podle tajemníka dalo výpověď už bezmála deset lidí. Mezi nimi je také třeba tiskový mluvčí Martin Korych i vedoucí odborů. Vedoucích pracovníků má radnice dohromady šedesát. K poslednímu listopadu končí i tajemník Marek Řeháček. Přihlásil se do výběrového řízení na pozici tajemníka Městského úřadu v Jablonci nad Nisou. „Jsem tady osm let, patřím mezi služebně nejstarší tajemníky. V mém odchodu není nic osobního. Změna, která přijde, bude ale tak velká, že mi přijde férové dát svou funkci k dispozici,“ zdůraznil tajemník. „Myslím, že úřad předáváme nové koalici v dobré kondici,“ dodal.