Ručičky na hodinách radniční věže v Hodkovicích nad Mohelkou rozhýbává 210 let starý stroj. V roce 1812 jej vyrobil Bohumil Klimeas, hradní mistr hodinářský z Jičína. Ač stroj v posledních letech prošel obnovou a odměřování času za něj nyní dělá elektronický stroj, cenné zařízení i dál zůstává opravené ve věži v Hodkovicích.

„Jsme pyšní na to, jak krásný a vzácný hodinový stroj v radniční věži máme. Nedávno jsme ho nechali opravit od zdejšího hodinářského mistra Ivana Šmerdy a mimo jiné při té příležitosti zjistili, že máme víc unikátních hodinových strojů ve městě,“ uvedla starostka Hodkovic nad Mohelkou Markéta Khauerová. Hodiny na místním kostele totiž pochází dokonce z dob Marie Terezie.

Vzácný radniční stroj běžně není veřejnosti přístupný, neboť cesta k němu do věže vede po žebřících a postavený je na velmi malém prostoru. I tak jsou na něj Hodkovičtí pyšní. Do věže byl totiž umístěn v době, kdy byla radnice nově postavena podle plánů stavitele Josefa Arnolda z Liberce, a hodiny jsou tak stejně staré jako radnice samotná.

Mláďata levharta čínského v liberecké zoo v roce 2007
V liberecké zoo se po patnácti letech narodila mláďata levharta čínského

Stroj se skládá ze tří částí. Uprostřed je umístěn takzvaný jicí stroj, který přes převod pohybuje ručičkami na ciferníku, na pravé straně se nachází bicí stroj odbíjející čtvrthodiny, na levé straně bicí stroj odbíjející celé hodiny.

Hodinový stroj byl na začátku roku 2015 doplněn elektrickým natahováním jícího stroje. Zároveň byla provedena částečná renovace a byl zbaven starých maziv a nátěrů, následně jej nově natřeli. Ze závaží jícího stroje bylo odstraněno nadměrné závaží, které bylo dříve postupně přidáváno, aby byl stroj udržen v chodu. Tato nadměrná zátěž ale způsobila poměrně značné opotřebení mosazných ozubených kol, ložisek a železných „pastorků“. Stroj se z tohoto důvodu nepovedlo udržet v chodu.

Návštěva liberecké univerzity.
Zahraniční novináři navštívili Křišťálový chrám, univerzitu v Liberci i Ještěd

„Stroje tohoto typu již nevyhovují současným požadavkům na přesnost a spolehlivost. Je třeba je často seřizovat, pravidelně promazávat a přesto, hlavně v zimním období, se občas zastavují, případně začnou jít zničehonic značně nepřesně,“ objasnil hodinář Ivan Šmerda.

Takové stroje by musel denně někdo natahovat a seřizovat, a to je v dnešní době už nereálné. Proto se v Hodkovicích nakonec rozhodli stroj ve věži zachovat, jako vzácný relikt doby, avšak hodiny jsou už řízeny elektronicky. Stejně jako odbíjení. A tak hodiny na radniční věži v Hodkovicích fungují a mají i svůj původní funkční stroj, ale ten už je na odpočinku. Zůstává jen vzpomínkou na dobu dávno minulou, kdy patřil ke špičkovým strojům své éry.