Vedení Liberce v pondělí pozdě odpoledne (slušně) vyhodilo veřejnost z radniční zasedací místnosti. Lidé se přišli zeptat, jak to vypadá s vypořádáním jejich námitek proti navrhovanému územnímu plánu. Stále totiž nevědí, na čem jsou, přičemž územní plán má být vydán v červnu 2014. „Už v roce 2010 jsme podávali hromadnou námitku v rámci konceptu územního plánu, kterou podepsalo 400 lidí, proti případné výstavbě ve Svojsíkově ulici. V roce 2013 jsme podávali tu samou námitku v rámci návrhu územního plánu a dodnes nevíme, jak byla vypořádána," řekl Josef Pilnáček, zástupce obyvatel ze Svojsíkovy ulice.

Zasedání zastupitelů, kteří se sešli právě kvůli strategickému dokumentu, bylo neveřejné. Právnička nejdřív hodinu složitě vysvětlovala, proč tomu tak je. Vzduchem létaly paragrafy, kterým nikdo nerozuměl. Pak se jednoduše zavřely dveře a před nimi zůstali stát rozčarovaní obyvatelé Liberce.

Svojsíkova

Vilovou čtvrť ve Svojsíkově ulici by mohla po vydání nově navrhovaného územního plánu zhyzdit sedmipatrová budova. Lidem se to pochopitelně nelíbí, proto podali zmiňovanou námitku. Marně se ale prý domáhají odpovědi. „To, co se děje teď je naprosto zbytečné (neveřejné zasedání zastupitelů). Panem náměstkem Rutkovským je to prezentováno jako benefit pro zastupitele. Zároveň je to ale něco, co umožní během vypořádávání námitek při schvalování územního plánu říct: „Už jste to schválili před půl rokem, tak teď už o tom nebudeme vůbec diskutovat." To je problém, který já v tom cítím," vysvětlil Josef Pilnáček. Podle něj všechno spěje k tomu, že finální projednání územního plánu proběhne zároveň s vypořádáním námitek během jednoho zastupitelstva, což se nedá stihnout.

Ostašov

Z neveřejného zasedání zastupitelů byli vykázáni i obyvatelé Ostašova. Ti se obávají, že v jejich poklidné čtvrti vyroste průmyslová zóna na pozemcích, které údajně patří vlivným lidem. „Kdysi koupili pozemky za pár korun a pokud ty se promění na stavební parcely, tak na nich vydělají velice slušné peníze," myslí si Pavla Haidlová.

Na čtvrtečním zastupitelstvu mají zastupitelé hlasovat o vypořádání příslušných námitek. Haidlová pro Deník dále uvedla: „Díky opozičnímu hnutí Změna teprve teď víme, že naše námitka byla zamítnuta. Město stále prosazuje výstavbu průmyslové zóny a silnice. A přijde mi jako šaškárna, že jsme se nemohli účastnit zasedání zastupitelů, které sice bylo neveřejné, ale zákon přitom přítomnost lidí přímo nezakazuje. Je to jen divadlo pro lidi. Na jednu stranu tvrdí, že mají zájem se s námi bavit, ale přitom si všechno udělají podle svého."

Její kolegyně Blanka Beková kritizuje způsob, jakým byli lidé v pondělí vyhozeni z radnice. „Asi desetkrát tam od právničky padla slova přenesená působnost a já jsem vůbec nepochopila, co to znamená. Kdyby byla vůle, tak nás tam mohli nechat sedět a poslouchat, o co se jedná," řekla Beková.

Zákon je zákon

Právnička všechny argumenty veřejnosti vyslechla, ale i nadále zůstala nekompromisní. Zákon podle ní mluví jasně.

„Podklady k územnímu plánu byly pořízeny v přenesené působnosti. Tato pracovní porada je tady hlavně k tomu, aby určený zastupitel získal informace od členů zastupitelstva, co se týče toho veřejného zájmu, který má při té spolupráci s pořizovatelem uplatňovat. Veřejný zájem není to, co bychom si teď přáli, ale to, co již bylo definováno, co už bylo rozhodnuto. Určený zastupitel (náměstek Rutkovský) chce, aby mu zastupitelé pomohli s námitkami a tyto informace jsou neveřejné, protože se týkají budoucího rozhodnutí a ze zákona není povinnost poskytovat tyto podklady a už vůbec ne v přenesené působnosti," odůvodňovala vykázání obyvatel stále dokola právnička Eva Šůrová.

Poté už zakročil náměstek pro územní plánovaní a zastupitel určený pro územní plán Jiří Rutkovský (USZ). „Prosím veřejnost (včetně Deníku), aby opustila sál, my se tady budeme hádat," pronesl. Už minulý týden vzkázal veřejnosti, že námitky obyvatel budou projednány později, při samotném vydání územního plánu. „Nyní se o ničem nehlasuje, chci jen znát názor zastupitelů," řekl náměstek Rutkovský.

Spolu s veřejností opustila zasedací místnost i rozčilená opoziční zastupitelka ze Změny Květoslava Morávková, jejíž straničtí kolegové sdělili k celé věci toto:

„Na jednání zastupitelstva ve čtvrtek 28. listopadu je zařazen bod "Doporučení postupu určenému zastupiteli při vyhodnocení výsledků projednání a návrhu rozhodnutí o námitkách územního plánu Liberec". Hlasováním o tomto bodu zastupitelé prakticky rozhodují o vypořádání příslušných námitek, a to bez možnosti veřejnosti se k návrhu vypořádání vyjádřit," řekl Jaromír Baxa.

Změna se proto rozhodla, že na čtvrtečním zastupitelstvu tento bod neodhlasuje.