„Městská policie je dnes už prakticky nezastupitelná, protože pořádek ve městě zajišťuje v podstatě jen ona,“ míní Jindřich Mareš, starosta Nového Boru.
Právě místní strážníci patří mezi průkopníky. Veřejný pořádek v ulicích začali hlídat již před osmnácti lety, v roce 1991.

„Tehdy jsme pracovali na živnostenský list a začínali jsme doslova od nuly, měli jsme vlastní zbraně a zašťiťovala nás soukromá bezpečnostní agentura,“ vzpomíná Jiří Zemanec, velitel novoborských městských strážníků. O rok později se strážníci stali zaměstnanci města. Od té doby se jejich počet navýšil na třináct plus dalších šest lidí obsluhujících kamerový systém, který usnadňuje dohled nad pořádkem ve městě.

„Jeho zajištění je stále podstatou naší činnosti, ale za ty roky došlo k rozšíření pravomocí. Dohlížíme tak i na to, zda řidiči parkují na vymezených místech či dodržují například zákazové značky,“ doplňuje Jiří Zemanec. Na chod místní městské policie jde zhruba šest set tisíc korun, ovšem bez nákladů na mzdy. Přidělenou sumu spolknou náklady na pohonné hmoty, opravy auta či kamerového systému.

„Prioritou pro nás je, aby strážníci byli ještě více v ulicích, proto plánujeme, že příští rok budou mít k dispozici kolo,“ dodává Jindřich Mareš.

Kamery budou hlídat pořádek i na sídlištích

„Domnívám se, že v současném bezpečnostním systému státu je městská policie již nenahraditelná,“ říká Hana Moudrá, starostka České Lípy. Jen namátkou za loňský rok českolipští strážníci řešili přibližně 8,5 tis. přestupků, postoupili více jak 600 trestných činů či zajistili odchyt na 280 psů. Nedílnou součástí činnosti místní obecní policie je rovněž zajištění provozu dětského dopravního hřiště, kde denně projdou výukou dvě třídy škol.

Zdejší městská policie vznikla v roce 1992. V jejích začátcích zaměstnávala pouhých patnáct strážníků, oproti dnešním třiačtyřiceti. Současné provozní náklady na její fungování jsou vyčísleny na přibližně dva miliony korun. „Prvotní smysl jejího vzniku, tedy zajišťování veřejného pořádku, zůstává stále stejný a plní zde veškeré úkoly,“ komentuje Hana Moudrá.

K tomu strážníkům pomáhá i současné vybavení: čtyři automobily, dvě kola a nově i motocykl. Nezastupitelnou roli má dnes i kamerový systém, který byl zřízen před jedenácti lety. „Šestnáct kamer nepřetržitě monitoruje zvolené lokality, což vede k okamžitému řešení případných přestupků i trestných činů,“ vysvětluje ředitel Městské policie Česká Lípa Lubomír Mery a pokračuje: „Do konce letošního roku jejich počet ještě navýšíme, nově bude kamerový systém snímat část sídliště na Severu a také prostranství u místní střední školy na Špičáku.“

Na městskou policii chybí peníze

Na své čtyři strážníky nedají dopustit ani ve Stráži pod Ralskem, kde na jejich činnost vydávají zhruba dva miliony korun ročně. „Rozhodně se nám to vyplatí,“ potvrzuje Věra Bradáčová, starostka Stráže pod Ralskem.

Ta se ale domnívá, že samotná existence městské policie je chybou systému. „Nedostáváme na její chod žádné peníze. Přitom strážníci suplují státní policii, dohlížejí nad dodržováním zákonů a obecně závazných právních předpisů, odhalování a řešení protiprávního jednání na území města,“ konstatuje Věra Bradáčová.

Jsou však města, kde o městskou policii usilují, ale kvůli nedostatku financí si ji nemohou dovolit, příkladem je Kamenický Šenov. Oproti tomu v Ralsku považují činnost městské policie za neefektivní. Zde padl návrh na její zrušení, což většina zastupitelů odmítla.