Událostí v centru Kyjeva, které spustily postupnou okupaci části Ukrajiny Ruskem, si včera připomněla i některá česká města. Liberec byl mezi nimi. Před radnicí zavlála ukrajinská vlajka. Přesně půl roku od Majdanu.

„Vnímám toto gesto jako projev solidarity s ukrajinským lidem," vysvětlila primátorka města Martina Rosenbergová ČSSD), proč se město Liberec připojilo k výzvě Člověka 
v tísni a ukrajinskou vlajku vyvěsilo také na liberecké radnici.

Pro podporu demokratický smýšlejících lidí se město rozhodlo i přesto, že poté, co zhruba před měsícem dalo souhlas k vyvěšení obří karikatury prezidenta Putina, čelila radnice a především sama primátorka verbálním útokům. Kromě slovních a písemných urážek na ni bylo dokonce podáno trestní oznámení. To ale nakonec policie odložila. „Pokud chceme podporovat demokracii v jiných zemích, nemůžeme se nechat zastrašovat. Vedení radnice nepodléhá takovým tlakům a já sama to ustojím," řekla včera Deníku primátorka. „Nepodporujeme žádnou vládu ani režim, podporujeme lidi, kteří mají nárok na svobodné vyjádření," zdůraznila.

Půl roku od Majdanu

Demonstrace v Kyjevě začaly 21. listopadu 2013 na protest proti rozhodnutí vlády a prezidenta nepodepsat asociační dohodu s Evropskou unií. Ukrajinu následně zaplavila vlna demonstrací, které požadovaly změny, jež by zemi zaručily posílení právního státu, demokratické svobody a méně korupce.

V lednu situace začala eskalovat, když ozbrojené složky při zásazích proti demonstrantům použily střelné zbraně a na ulicích se objevili první mrtví. Následovaly krvavé střety na kyjevském Majdanu a útěk prezidenta Janukovyče ze země.

„Tím však boj Ukrajinců 
o demokracii a svobodu ve své zemi neskončil, od února je proti Ukrajině vedena de facto nevyhlášená válka – jak jinak nazvat situaci, kdy sousední země silou připojí část ukrajinského území a v dalších regionech začnou operovat profesionální ozbrojená komanda, která obsazují státní úřady a rekrutují a vyzbrojují místní paramilitaristické skupiny," popisuje Rostislav Valvoda z Člověka v tísni tamní situaci.

Ukrajinská vlajka včera zavlála v šesti desítkách měst. Kromě Prahy také v sousedním Jablonci nebo České Lípě. Podporu na základě oslovení Člověkem v tísni narychlo schvalovala vedení radnic. Neměla na to ale příliš času. Člověk v tísni média 
o akci informoval ve středu.

„Bylo to rozhodnutí pouze úzkého vedení města, vyjádření podpory bylo krátké, rychlé a jednoznačné," potvrdil za libereckou radnici ekonomický náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům.)

„Myslím, že bez rozdílu stranické příslušnosti je ideál podpory demokracie jednotný. Je dobré připomínat, že ruské vměšování není jen záležitostí samotné Ukrajiny, ale celé Evropy. Konec konců právě Liberec s tím sám hořké zkušenosti," dodává Šolc.

S takovým postojem ovšem nesouhlasí opozice. „Události na Ukrajině by si měla rozhodovat sama Ukrajina a neměl by se do toho vměšovat nikdo jiný. Byla bych v podobných gestech zdrženlivá, ale nás bohužel nikdo neoslovil. Podporu mělo mělo schvalovat zastupitelstvo," míní zastupitelka za KSČM Dana Lysáková.

Podle ní nikdo nemá natolik validní informace, aby mohl takto jednoznačně podporovat tu či onu stranu konfliktu. „My máme informace, že rozbroje mají na svědomí pravicové síly a fašistické skupiny," tvrdí. Popírá, že jde o podobnou rétoriku, kterou komunisté obhajovali okupaci Československa v roce 1968, kdy se reakční pravicové síly skloňovaly ve všech pádech. „To je naprosto jiná situace," říká Lysáková. „Navíc si myslím, že vedení města by mělo spíš řešit jiné starosti, které se víc dotýkají samotných obyvatel," dodává.

Vzácně se tak shoduje i s dalším osloveným opozičním politikem, Janem Korytářem (Změna pro Liberec). „Osobně si myslím že vedení města by se mělo zajímat o jiná témata, málo naslouchá lidem," spouští volební agitaci. „Slýcháme to na debatách 
s obyvateli jednotlivých čtvrtí, stěžují si, že se město spíš zajímá o Putina a málo s nimi komunikuje," říká kandidát na europoslance Jan Korytář.