Podle informací ČTK i dalších médií je mezi zadrženými osobami náměstek primátora pro majetkovou správu, sport a sportovní infrastrukturu Petr Židek (ODS). Primátor ve středu řekl, že dočasně převzal agendu, kterou měl Židek na radnici na starost.
„V souvislosti s událostmi, které se odehrály v úterý 9. dubna a které se dotýkají mé osoby, považuji za důležité informovat veřejnost a částečně také korigovat některá dosavadní mediální sdělení. Není pravda, že by na moji osobu byla uvalena vazba. Aktuálně dál pokračuji v práci náměstka pro statutární město Liberec. Vzhledem k příslibu mlčenlivosti a probíhajícímu vyšetřování nemohu jakékoliv dotazy ohledně zásahu policie dál komentovat,“ vyjádřil se ve čtvrtek odpoledne Petr Židek.
Lukáš Hýbner u soudu.
Trestní řízení je současně vedeno ve třech věcech. Nad jednou dozoruje Okresní státní zastupitelství v Liberci a týká se celkem šesti lidí. Jsou stíháni pro trestné činy zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, přijetí úplatku, podplácení, zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku.
„Jednou z obviněných osob je úředník Magistrátu města Liberce, kterému za tuto trestnou činnost hrozí trest odnětí svobody ve výměře tři léta až deset let. Trestná činnost souvisí se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací v majetku Statutárního města Liberce,“ informovala náměstkyně krajské státní zástupkyně Kateřina Doušová s tím, že v jednom případě byl skutek spáchán v souvislosti se zadáním veřejné zakázky města Smržovka.
Zbylé dvě kauzy dozoruje liberecká pobočka Krajského státního zastupitelství. Jedna osoba byla omezena na osobní svobodě a obviněna ze zločinu přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Za to obviněnému hrozí odnětí svobody v délce pět až dvanáct let. „Jedná se o trestnou činnost korupčního charakteru související se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi Statutárního města Liberec,“ přiblížila Doušová.
Státní zastupitelství chce podle informací ČTK vazebně stíhat dva ze sedmi obviněných, jít by mělo o vedoucího odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu Lukáš Hýbnera a spolumajitele jedné liberecké firmy.
Ve třetí věci probíhají úkony trestního řízení, přičemž žádná osoba doposud nebyla obviněna a za dané procesní situace není možné v této naposledy uvedené věci podat žádné další podrobnější informace. „O případných návrzích na vzetí některého z obviněných do vazby bude rozhodnuto dnešního dne v pozdních odpoledních či večerních hodinách,“ dodala náměstkyně krajské státní zástupkyně.
Server Náš Liberec zveřejnil, že policie v úterý provedla prohlídku i u hejtmana Martina Půty. Hejtman věc nechtěl blíže komentovat, ale na čtvrteční dopoledne svolal tiskovou konferenci. "V úterý jsem policii podal vysvětlení a poskytoval další součinnost. Neznám obsah jiných skutečností, ale jejich dotazy a informace se nijak netýkaly aktuální liberecké kauzy spojené s veřejnými zakázkami na městě, ani osob a firem, které jsou v této souvislosti zmiňovány," uvedl hejtman na sociální síti X.
Razie na liberecké radnici a v budově Syneru překvapila veřejnost v úterý 9. dubna. Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) podle informací Deníku N podezřívají osm lidí ze spáchání trestných činů, pravděpodobně kvůli manipulaci s veřejnými zakázkami, jak uvedla ČTK.
Primátor Liberce Jaroslav Zámečník již dříve potvrdil, že policie pátrala ve dvou kancelářích ve staré budově radnice a v kanceláři v Liebiegově vile na Jablonecké ulici. “Ze soudních příkazů jsem se dočetl hned ráno, co je předmětem zájmu NCOZ a o jaké osoby se jedná. Současně jsem souhlasil s mlčenlivostí, aby nebyla narušena práce policie," uvedl Zámečník ve středečním prohlášení.
Podle Deníku N je mezi vyšetřovanými vedoucí oddělení majetku také Lukáš Hýbner a ČTK má informace, že mezi prověřovanými osobami je i náměstek primátora Jiří Šolc. Krajská manažerka ANO potvrdila, že Šolc poskytoval během úterý policistům součinnost při vyšetřování.
Kromě radnice zasahovala policie i v budově libereckého Syneru, což potvrdil marketingový manažer firmy Ondřej Paclt. Syner v Liberci v tuto chvíli realizuje podle jejího jednatele Roberta Špotta pouze Centrum urgentní medicíny. Podle serveru Náš Liberec, je prošetřován i bývalý liberecký politik a úředník, pozdější souputník Syneru, Josef Nadrchal a jeho firma Investing CZ.
Společnost Syner vyvrátila spekulace ohledně skrývání jednoho z majitelů společnosti Petra Syrovátka. Podle mluvčího Syneru Ondřeje Paclta se dříve publikované informace, že policie neví, kde se Petr Syrovátko nachází, nezakládají na pravdě. „Od úterního šetření jsou policii jak společnost SYNER Group, tak i fyzická osoba Petr Syrovátko plně nápomocni a poskytujeme požadovanou součinnost,“ zdůraznil Paclt. Petr Syrovátko je na zahraniční cestě a po celou dobu je s příslušnými orgány vyšetřování v kontaktu. „V co nejkratším termínu se Petr Syrovátko vrátí do České republiky, aby byl nápomocen vyšetřování celé záležitosti, o jeho návratu je policie průběžně informována,“ dodal.
Některé informace jsme uvedli chybně a primátorovi města Liberec Jaroslavu Zámečníkovi se omlouváme, že jsme napsali, že policie prohledala i jeho kancelář.
Časová osa událostí:
úterý 9. dubna
- Ráno začal zásah NCOZ ve dvou budovách liberecké radnice a v sídle firmy Syner.
- Razii potvrdil primátor Liberce Jaroslav Zámečník s tím, že se zavázal mlčenlivostí.
- Kontrolu policie v S Tower potvrdil marketingový manažer Syneru Ondřej Paclt.
- Náměstci primátora Jiří Šolc a Petr Židek mají nedostupný telefon a krajská manažerka ANO potvrzuje, že Šolc odpoledne poskytoval součinnost při vyšetřování.
- Policie z radnice odjíždí ve 21:30 hodin a odnáší bedny s listinami
středa 10. dubna
- Primátor v ranním prohlášení potvrzuje, že kontrola probíhala ve dvou kancelářích ve staré budově radnice a v kanceláři v Liebiegově vile.
- Policie obvinila šest lidí v souvislosti se zadáváním veřejných zakázek na opravy komunikací a jednoho kvůli podezření z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby.
- Obviněný náměstek primátora Petr Židek (ODS) byl propuštěn na svobodu