"Práce by měly trvat čtyři měsíce, protože je potřeba schody kompletně rozebrat, udělat pod nimi nové vyzdění a pak je znova seskládat," řekl náměstek.

Vstupní schodiště je ve špatném stavu. Skládá se z bloků, které váží až 2,5 tuny. V důsledku rozpadu cihlové dozdívky pod ním jsou schody propadlé a natočené. Liberec chtěl schodiště původně opravit už loni, ale všechna předchozí výběrová řízení skončila neúspěchem. Ani tentokrát nebyl o tuto zakázku velký zájem. "Oslovili jsme osm firem a přišla nám pouze jedna nabídka," dodal náměstek.

Lékařů pracuje v liberecké nemocnici o víkendu méně.
V liberecké nemocnici slouží o víkendech méně lékařů. Pacienti to prý nepocítí

Bohatě zdobená liberecká radnice patří k nejcennějším památkám ve stotisícovém městě, loni byla zařazena mezi národní kulturní památky. Na náměstí Dr. E. Beneše v horním centru byla postavena v letech 1887 až 1893, kamenné schodiště se vstupním portálem je z roku 1892.

Jediným novodobým prvkem v něm je schod zasazený v listopadu 2019, ke 30. výročí sametové revoluce. Na čelní straně schodu je Havlův citát: "Život je radostná spoluúčast na zázraku bytí" a z boku poděkování: "Všem, kteří se v listopadu 1989 vzepřeli totalitě". Barevně se ale odlišuje a nezapadá do celkové kompozice schodiště, což kritizovali i památkáři. Rozdíl je daný tím, že zatímco původní schody jsou s největší pravděpodobností z železnobrodské žuly, novodobý je z liberecké. Součástí zakázky proto je odstranění tohoto schodu a navrácení původního, který bude ale také doplněný o Havlův citát.

Mohlo by vás zajímat: FOTO, VIDEO: Zastavte vládní agrohazard! Zemědělci protestovali v Liberci

Zdroj: Deník/Jiří Louda