Oprava vstupního žulového schodiště před hlavním vchodem do historické radnice v Liberci se blíží k závěru. Přestože původně měla rekonstrukce trvat až do října, práce skončí pravděpodobně už v srpnu. Ukázalo se totiž, že základové stěny schodiště jsou v lepším stavu, než se původně očekávalo, což umožnilo urychlit celý proces. „Vypadá to, že by se mohlo končit dřív, což jsme rádi, protože je to samozřejmě pohledově exponované místo," uvedl pro ČTK náměstek primátora Adam Lenert.

Oprava začala 17. června, čekalo se s ní po městském historickém jarmarku. „Práce by měly trvat čtyři měsíce, protože je potřeba schody kompletně rozebrat, udělat pod nimi nové vyzdění a pak je znova seskládat," řekl už dříve náměstek primátora Petr Židek z ODS, který má na starosti městský majetek. Je počítáno i s technologickými lhůtami, které na několik dní přeruší práce na staveništi.

Vstupní schodiště bylo ve špatném stavu. Liberec chtěl schodiště původně opravit už loni, ale všechna předchozí výběrová řízení skončila neúspěchem. Ani tentokrát nebyl o tuto zakázku velký zájem. „Oslovili jsme osm firem a přišla nám pouze jedna nabídka," dodal náměstek.

Staveniště je oplocené a zakryté velkoplošným bannerem s vyznačením směru náhradního vstupu do budovy. Kameníci si kamenné prvky na úpravu odváží, a v rámci možností je tak omezen hluk a prašnost.

Bohatě zdobená liberecká radnice patří k nejcennějším památkám ve stotisícovém městě, loni byla zařazena mezi národní kulturní památky. Na náměstí Dr. E. Beneše v horním centru byla postavena v letech 1887 až 1893, kamenné schodiště se vstupním portálem je z roku 1892.

Jediným novodobým prvkem v něm je schod zasazený v listopadu 2019, ke 30. výročí sametové revoluce. Na čelní straně schodu je Havlův citát: "Život je radostná spoluúčast na zázraku bytí" a z boku poděkování: "Všem, kteří se v listopadu 1989 vzepřeli totalitě".

Barevně se ale odlišuje a nezapadá do celkové kompozice schodiště, což kritizovali i památkáři. Rozdíl je daný tím, že zatímco původní schody jsou s největší pravděpodobností z železnobrodské žuly, novodobý je z liberecké. Součástí zakázky proto je odstranění tohoto schodu a navrácení původního, který bude ale také doplněný o Havlův citát.

Mohlo by vás zajímat: Liberec ožil jarmarečním veselím. Přijel císař Rudolf II., tržnice je otevřená

Liberec ožil jarmarečním veselím. Přijel císař Rudolf II., tržnice je otevřená | Video: Deník/Jiří Louda