Zlikvidovat požár se do budovy vydala asi desítka hasičů v maskách a plné výstroji, další pak pomocí plošiny zachraňovali uvězněné úředníky. Nehořelo však doopravdy, vše bylo součástí cvičení Integrovaného záchranného systému Euroregionu Nisa, které se konalo u příležitosti Fóra bezpečnosti.

„Do cvičení se zapojilo asi 40 lidí. Nešlo nám ani tak o nějaké testování spolupráce, to už všechno proběhlo. Spíše jsme chtěli předvést techniku lidem,“ řekl náměstek krajského ředitele hasičů Roman Hlinovský.

Přihlížející tedy viděli techniku, která byla prostřednictvím Euroregionu Nisa letos v celkové hodnotě zhruba 1,5 milionu eur pořízena dobrovolným hasičům do České Lípy, Liberce, Nového Boru, Příšovic a německé Žitavy. Tyto stroje pak byly doplněny například o sedmatřicetimetrovou plošinu a další stroje. Do ukázkového cvičení se zapojily i sanitky Libereckého kraje, které byly rovněž pořízeny z příhraničního programu Cíl 3, a stejně tak i policejní monitorovací vůz.

Jednání přes hranice pokračují

Záchranáři také na náměstí postavili stan, který slouží zraněným při hromadných neštěstích. „Jsme nedělitelnou součástí všech zásahů, kde jde o lidské životy, proto je přirozené, že tu jsme. Musím ale potvrdit, že je to dnes hlavně o předvedení vybavení, vzájemnou spolupráci jsme již zkoušeli několikrát,“ řekl ředitel krajských záchranářů Stanislav Mackovík.

Cvičení se uskutečnilo u příležitosti 6. jednání takzvaného Fóra bezpečnosti, zkráceně FORBES. Přibližně šest desítek odborníků integrovaného záchranného systému působících v území česko-polsko-saského Euroregionu Nisa se setkalo právě v budově liberecké radnice. Tématem letošního jednání jsou kromě spolupráce zdravotníků a policie i podněty na zlepšení hasičů například při povodních.

Fórum bezpečnosti je od roku 2003 součástí Euroregionu Nisa a má za cíl přispívat k řešení problémů jak s příhraniční kriminalitou, tak i navrhovat různé legislativní změny, které mohou zjednodušovat spolupráci při zásazích či pomoci hasičů nebo zdravotníků přes hranice. Pokud tedy znovu udeří povodně, záchranáři budou ještě připravenější.