„Ubytovny nebudou místem pro pouhé přespání. Zavedeme v nich sociální pracovníky, kteří budou potřebným neustále k dispozici. Rozhodně v ubytovnách nenastavíme nekřesťanský nájem, který požadují v komerčních ubytovnách jejich majitelé. Podnikání s lidskou bídou chceme zkrátka zamezit," řekl náměstek primátorky Liberce Kamil Jan Svoboda (LO).

Městské ubytovny  se mají stát útočištěm pro celé rodiny, které se ocitly v zoufalé životní situaci. Takové zařízení totiž v krajském městě chybí. Liberec zatím nabízí zázemí v azylových domech jen mužům  nebo matkám s dětmi.

„Na opravy městských domů budeme potřebovat asi osm milionů korun. Na samotný provoz se pak pokusíme získat dotace. V objektech stále ještě žijí nájemníci, kterým musíme sehnat náhradní bydlení," uvedla primátorka Liberce Martina Rosenbergová (ČSSD).

Pokud vše půjde dobře, první nájemníci by se mohli na ubytovnách zabydlet už příští rok.

„Počítáme, že nabídneme asi 70 míst, jež budeme přidělovat lidem, kteří se skutečně chtějí odrazit ode dna," dodala primátorka.

Liberec zároveň nastartoval systém tzv. prostupného bydlení. Ten spočívá v tom, že z ubytovny by se rodina přemístila do některého ze startovacích bytů města. Nějaký čas by zde žila pod dohledem sociálního pracovníka a pokud se osvědčí, bude jí přidělen klasický městský byt.

„Těch klasických bytů sice není tolik, kolik bychom jich potřebovali, ale pracujeme na tom, aby každý, kdo si byt zaslouží, tak ho také získal," ujistil náměstek Svoboda.

Zatočit s byznysem na chudých se liberecká radnice rozhodla poté, co si sama provedla průzkum v komerčních ubytovnách. Zřídila na to pracovní skupinu.

„Na malém prostoru žije třeba pět lidí, kteří za místnost platí, s pomocí příspěvků od státu, i 20 000 korun měsíčně a přitom nemají k dispozici ani teplou vodu. Děti si nemůžou hrát na chodbách ani ve dvoře areálu, a tak pobíhají po ulicích," vylíčil nedávno vedoucí pracovní skupiny a zastupitel David Václavík (LO).

„Liberec se stane jedním z prvních měst, které bude aktivně pomáhat lidem v těžké životní situaci a také otevřeně bojovat s kšeftařením s chudobou, které se u nás stalo v posledních letech velmi výnosným," uzavřel Václavík.