Co bude dál s pustnoucím libereckým zámkem a jeho okolím? Vedení města chce vytvořit centrální park, který by propojil zelené plochy před hotelem Zlatý lev, libereckého zámku a bývalé galerie. Ta je už v majetku města, které pro ni hledá využití. Ve hře je i možnost získat do svého vlastnictví liberecký zámek. Někdejší sídlo Clam-Gallasů, sloužící po léta jako vzorkovna Skloexportu. Nyní jej vlastní soukromá firma. Náměstek primátora Jan Korytář se už tento týden sešel se spolumajitelem zámku Peterem Winkelmanem.

„Záměr vytvořit spojením několika oddechových zelených ploch jeden velký centrální park nebyl pro nás jen předvolebním tahem. Chceme se nápadem vážně zabývat a rádi bychom jej dotáhli do konce. Stejně tak je potřeba najít i využití obou dnes prázdných budov," potvrdil Jan Korytář. „Chceme řešit tuto lokalitu jako jeden celek, včetně nákladů na budoucí provoz obou objektů," doplnil. Záměr chce předložit zastupitelům na březnovém jednání .
„Já takový záměr jen vítám. Cokoli, co oživí prostory, zámku jen prospěje," řekl ředitel Národního památkového ústavu v Liberci Miloš Krčmář. Podle něj není stavba 
v ideálním stavu. „Začneme-li od střechy, pak je z hlediska památkářů nevhodná střešní krytina, určitě bude potřeba 
i diagnostika krovů," začal 
s výpočtem.
S tím ale město počítá. „Pokud zastupitelé dají záměru zelenou, město si nechá udělat znalecké posudky k možné ceně i technickému stavu budovy a znovu jej předloží ke schválení," popsala mluvčí magistrátu Zuzana Minstrová.

Zámek byl postaven v letech 1583 až 1587 rodem Redernů, kterým patřilo panství. Dnešní podobu získal po požáru 
v roce 1615. Podle Petry Šternové z Národního památkového ústavu (NPÚ) v Liberci ale už od poloviny 19. století nesloužil jako rezidence. Noví majitelé – Clam-Gallasové, jej využívali jako sídlo úřední správy. K těmto účelům sloužil i po konfiskaci. Tehdy jej získali Státní lesy, později zmíněný Skloexport.
„Z pohledu památkáře je historická pouze samotná budova, interiér byl často přestavěn a původní renesanční mobiliář je už jen v kapli. Pokud by měl sloužit k prohlídkám, musel by se sem dopravit mobiliář formou zápůjček," dodává ředitel NPÚ Krčmář.

Zámek na splátky

Jan Korytář (Změna pro Liberec)Liberec – Využití parkových ploch kolem libereckého zámku a bývalé galerie byl jedním z bodů programového prohlášení Změny pro Liberec s lídrem a současným ekonomickým náměstkem primátora Janem Korytářem. Zeptali jsme se:

S parkem budete předkládat i záměr možného odkoupení zámku. Máte už představu o jeho využití?

Představ je mnoho. Půjde o více věcí, samotná budova zámku by mohla být jedním 
z nových turistických cílů, určitě by bylo vhodné začít zde budovat novou expozici skla, část prostor může sloužit i pro obřady či veřejné akce. Využití bude nutné nastavit tak, aby si objekt co nejvíce peněz na svůj provoz vydělal i sám ze své činnosti.

Jaký je stavebně technický stav objektu? Údajně tam je vlhko, dlouho opuštěný zámek není 
v nejlepším stavu. Mluvili jste 
o tom se spolumajitelem?

Objekt je v relativně velmi dobrém stavu, sám jsem se o tom přesvědčil loni, když byl zámek otevřen pro veřejnost. Nejde však jen o zámek, ale také o zámecký park a ten žádné velké investice pro to, aby začal sloužit Liberečanům, potřebovat nebude.

Mluvili jste spolu už o ceně, řádově o jakou částku by se asi jednalo?

Mluvili, ale jsou to zatím jen předběžné představy. Pro mě jako ekonomického náměstka je klíčové, že majitel je připraven jednat i o splátkách, tak, abychom celou investici mohli rozložit do více let. Na jednorázový nákup město určitě peníze nemá.