Současné smlouvy totiž brzy skončí a bude nutné zadat zakázku pro další roky. „Po velkých debatách jsme dospěli k tomu, že je rizikové spoléhat na to, že by služby zakázku vyhrály. Pokud by ji nevyhrály, tak by nám zůstala společnost k likvidaci, protože by neměla co dělat,“ vysvětlil primátorův náměstek Jiří Šolc (Starostové).

Zákon o veřejných zakázkách sice umožňuje výjimku v podobě zadání prací akciové společnosti napřímo, pro její získání je ale nutné, aby společnost pro město v uplynulých třech letech zajišťovala nejméně 80 procent prací. „Technické služby ale dělaly pro soukromé subjekty více externích zakázek,“ doplnil Šolc.

Ilustrační foto.
Policisté hledají svědky páteční tragické nehody u Stráže

Zastupitelé proto schválili převod akciové společnosti na příspěvkovou organizaci, která plní úkoly ve veřejném zájmu. „Příspěvkovka“ má vzniknout na začátku příštího roku, zatím ale aktivní nebude. „Budeme směřovat kroky k tomu, abychom naše pracovníky či techniku transformovali nejpozději do 1. května. Výhledově bychom organizaci chtěli svěřit i veřejné osvětlení či další činnosti,“ dodal náměstek.

V zastupitelstvu panovala nad záměrem úplná shoda. „Vidím v tom přechodu spoustu výhod, bude skvělé, když Technické služby začnou konečně soutěžit podle zákona o veřejných zakázkách. Také jsem rád, že bude možné z Technických služeb získávat informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím,“ řekl opoziční zastupitel Jaromír Baxa (LOL).

Technické služby zaměstnávají přibližně 155 lidí, Liberec je jejich jediným akcionářem.

Ilustrační foto
V Libereckém kraji opět přibylo nakažených žloutenkou. Možná kvůli vodě