Teď Dona Giovanniho nastudovalo Divadlo F. X. Šaldy v Liberci a do titulní role si vybralo Radima Schwaba. Muzikálovou hvězdu, která v Liberci zazářila už před časem v roli pana Kodaly v operetě She Loves Me. „Je to pro mě velká výzva a nesmírně si vážím toho, že mi role byla svěřena,“ říká v rozhovoru Schwab. Premiéra Dona Giovanniho se koná v pátek 6. března.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch poskytl v Praze rozhovor Deníku.
V Česku jsou první tři případy nákazy koronavirem, potvrdil ministr Vojtěch

Máte za sebou úctyhodnou řádku rolí v činohře i muzikálech na předních českých scénách. Od divadla Hybernia a Ta Fantastika přes Divadlo ABC, Semafor až po divadlo Husa na provázku ve vašem rodném Brně. Které z nich je vám nejbližší, ať už atmosférou, či repertoárem?
Musím po pravdě říct, že nejšťastnější jsem na svých sólových koncertech, se kterými hostuji v různých divadlech. Skutečně splněný sen. Velmi si vážím toho, že naše tour jsou stále vyprodaná. Je to zpětná vazba, že to, co děláme, se posluchačům líbí, a že jim zprostředkováváme krásný hudební zážitek.

Jak velkou výzvu pro vás znamenala nabídka liberecké opery?
Obrovskou! Operní zpěv jsem studoval souběžně se studiem na Janáčkově akademii múzických umění, ale nikdy jsem ještě žádnou operu jako celé dílo nezpíval.

I když jste studoval operní zpěv u profesora Reného Tučka, jste původně vystudovaný činoherec. V čem je podle vás výhoda a v čem nevýhoda pro roli v opeře?
Právě v té zmiňované činohře. Zahrát některé situace je pro vás samozřejmě jednodušší než pro jiné operní pěvce. Paradoxně je to zároveň i tak trochu nevýhoda, protože jste jako činoherec zvyklý jít do toho po herecké stránce na sto procent. Když toto uděláte v opeře zazpíváte mizerně. Musíte mít vždy kontrolu nad pěveckou technikou, jejíž dokonalost už je jakýmsi nositelem výrazu.

Údolský masopust v Kryštofově Údolí.
OBRAZEM: Netradiční maškary se sešly u obecní stodoly v Kryštofově Údolí

Co je pro vás při výběru role hlavní? Role samotná, divadlo nebo režisér?
Všechny složky, které jste vyjmenovala, jsou důležité. Pak i celé dílo a v neposlední řadě i celý tým, se kterým budete spolupracovat.

V Metropolitní opeře nazpíval titulní roli Dona Giovanniho Adam Plachetka. Je pro vás vzorem? Případně v čem?
Vidíte, zrovna jsem byl na jeho koncertě v O2 Aréně, který byl překrásný. Je dobré, když se českým umělcům daří i na světové scéně.

Kdo je nebo byl vaším vzorem? Možná vůbec nejde o pěvce…?
Velmi si vážím Václava Havla, protože to byla renesanční osobnost.

Vy máte svůj početný fanklub, jak se těšíte na liberecké publikum? Máte s ním ostatně už jednu zkušenost.
Těším se moc. Zpívat Dona Giovanniho na takovéto skvělé scéně je samozřejmě obrovská výzva. Velmi si vážím, že mi byla role svěřena.

Duel první fotbalové ligy mezi Teplicemi a Libercem byl odložen z důvodu nezpůsobilosti hrací plochy.
Duel první fotbalové ligy mezi Teplicemi a Libercem byl odložen!