Obří přestavba křižovatky silnic I/35 a I/65 zvané Rádelský mlýn bude pokračovat, jak to zimní podmínky dovolí. Od neděle 13. prosince se ale otevřou všechny čtyři pruhy silnice I/35 mezi Libercem a Turnovem.

„Práce na Rádelském mlýně probíhají dle stanoveného harmonogramu. O tomto víkendu bude silnice I/35 zprovozněna v režimu 2+2 jízdní pruhy, přičemž ve směru od Liberce se bude jezdit již po nové komunikaci a ve směru od Prahy ještě na původní,“ přiblížila mluvčí dodavatelské společnosti Eurovia Iveta Štočková.

Sjezd na Jablonec ale zůstane i nadále uzavřený. První vozidla tu projedou až za rok. „Odbočení na Jablonec nebude možné do poloviny prosince příštího roku,“ potvrdila Štočková. Tato doba se shoduje s plánovaným dokončením celé křižovatky.

Další změna v dopravě se na silnici I/65 chystá na polovinu února. Z důvodu pokračování výstavby dojde opět ke změně režimu na hlavní trase. Na dva týdny bude provoz v režimu 1 + 1 jízdní pruh a od března až do konce roku bude režim 2 + 1 jízdní pruhy.

Kromě novostavby jízdního pásu od Liberce na Turnov už stojí část mostní estakády, která bude jednosměrnou větví pro odbočení z Liberce na Jablonec nad Nisou. Dokončené jsou také práce na svedení Jeřmanického potoka do krytého koryta. Rekonstrukcí prošla původní opěrná zeď, která vede podél koryta řeky Mohelky. V případě příznivých klimatických podmínek budou stavební práce probíhat i v zimních měsících. Zhotovitel v zimním období počítá s pracemi na rameni silnice I/65 vedoucí na Jablonec.

Objížďky

Spousta řidičů osobních automobilů se kolem Rádelského mlýna prokličkovává po úzkých silničkách v katastru obce Rádlo a v úseku Radoňovice – Pelíkovice. Už teď je tam dopravní situace složitá, čehož si všimli i na krajském úřadě. V zimě to bude ještě horší, proto se na tyto silnice zaměří zimní údržba. „Vzhledem k nárůstu dopravy na uvedených úzkých komunikacích jsme se rozhodli změnit pořadí důležitosti výkonu zimní údržby a tyto silnice mají nyní vyšší prioritu,“ potvrdil náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták.

Aby se doprava v místě ještě více zklidnila, krajský úřad rozhodl o uzavření silnice Jeřmanice – Milíře na tuto zimu ve směru od Jeřmanic. Do 31. března je tato komunikace jednosměrná a je tedy možno jet pouze ve směru Milířů dolů cca od úrovně odbočky k rozhledně.

Po skončení přestavby křižovatky u Rádelského mlýna jsou připraveny další rekonstrukce na silnici I/35 mezi Libercem a Turnovem. Začátkem roku 2022 by měly začít opravy havarijních mostů na průtahu městem Liberec. Konkrétně se jedná o mosty nad Doubskou estakádou u bývalého Baumaxu a most Košická – Klatovská. „V současné době probíhají stavební řízení na předmětné rekonstrukce mostů,“ doplnil vedoucí odboru dopravy krajského úřadu Jan Čáp.