Na čtvrteční zasedání libereckých městských zastupitelů se chystají lidé ze dvou libereckých čtvrtí, Radčic a Kateřinek.

Hlasujte v anketě!
Diskutujte na toto téma!

Na programu totiž bude plánovaný prodej radčického koupaliště, přírodní vodní nádrže, kterou využívají lidé z okolí k rekreaci a relaxaci od poloviny třicátých let. Vedení města chce pozemek i s vodní plochou prodat v dražbě.

„Tento návrh už jednou zastupitelé projednávali, ale prodej zamítli. Teď se dostala dražba koupaliště na program znovu,“ vysvětlil za zdejší pobočku Českého svazu ochránců přírody místní obyvatel Ondřej Steger.

Raději v majetku města

„My bychom byli rádi, kdyby koupaliště zůstalo v majetku města. V létě se tam lidé koupou, v zimě se na zmrzlé hladině děti učí bruslit. O koupaliště se lidé z Radčic a Kateřinek starají. Máme obavy, že soukromý majitel by mohl místo oplotit,“ dodal.

K ochráncům přírody se přidal také radčický spolek Radost. Když lidé z obou spolků zjistili, že město chce koupaliště prodat, napsali všem zastupitelům dopis, v němž je žádají, aby dražbu zamítli.

K tomu chtějí obyvatelé Radčic a Kateřinek vyvolat na zastupitelstvu ve čtvrtek 25. června diskusi okolo plánovaného prodeje.

„Tento návrh je ve skupině spolu s několika dalšími navrhovanými městskými prodeji. Budeme chtít, aby se o koupališti hlasovalo zvlášť. Naším cílem je dražbu areálu zastavit. Jsme proti a v tom jsme zajedno i se Stranou zelených,“ řekl za sdružení SOS pro Liberec zastupitel Jiří Šolc.

Jak dodal, SOS bude požadovat, aby byla vodní nádrž zařazena do skupiny neprivatizova­telných pozemků města, a případně lidem pronajmuta.

„Je pěkné, že jsou lidé z okolí ochotní se o koupaliště starat. My bychom toho jako zastupitelé měli využít a ne jim brát kus přírody,“ zdůraznil Jiří Šolc.

Je z třicátých let

Radčické přírodní koupaliště slouží lidem od první poloviny třicátých let. Areál je volně přístupný.

Za první republiky zde stály dřevěné šatny, kdysi tu byly i schůdky a lavice. Do 90. let místo udržovali hasiči, pak začal areál chátrat. Aby zabránili naprosté devastaci, založili obyvatelé z okolí dva spolky. Ty kácejí náletové dřeviny a snaží se uklízet travnaté břehy nádrže.

„Prodej koupaliště nevzešel z mého resortu. Uvidíme, jak budou hlasovat zastupitelé. Osobně nejsem proti. Myslím, že by případná dražba nemusela obyvatele nutně poškodit,“ prohlásil náměstek pro životní prostředí, technickou infrastrukturu a bezpečnost Milan Šír (ČSSD).

Jak doplnil náměstek Šír, sám nemá přesnější informace o tom, proč město koupaliště prodává.

„Aby mohly jednotlivé resorty utrácet, musíme na to někde vzít peníze. Pozemek s přírodním koupalištěm v Radčicích plánujeme dát do dražby právě z těchto důvodů. Je to volný pozemek. Od toho je tu zastupitelstvo, aby rozhodlo, zda zůstane pozemek v majetku města nebo ne. Pokud ale k prodeji nedojde, žádná velká tragédie to nebude,“ upřesnil liberecký primátor Jiří Kittner (ODS).