Rámcová dohoda o vědecké a průmyslové spolupráci, kterou by v tomto týdnu měla společně se smlouvou o umístění radarové základny podepsat česká a americká vláda, by mohla pomoci výzkumným projektům Technické univerzity v Liberci. Podle dohody by se totiž české instutuce a společnosti mohly zapojit do vývoje amerického systému protiraketové obrany.

„Je to velmi vítaný krok. Máme některé výzkumné výsledky, které jsou pro Spojené státy zajímavé,“ řekl v pátek pro Českou televizi vynálezce nanovláken a prorektor Technické univerzity v Liberci Oldřich Jirsák.

Například nanotechnologie jsou podle děkana Strojní fakulty Technické univerzity v Liberci Petra Loudy natolik nový obor, že nám zbytek světa zatím nestačil utéct. Čeští vědci jsou proto schopni nabídnout minimálně stejné výsledky jako jejich kolegové v zámoří. Od rámcové dohody o vědecké a průmyslové spolupráci si naopak téměř nic neslibuje společnost Elmarco, která s Technickou univerzitou v Liberci na vývoji nanotechnologií spolupracuje.

„Chceme jít úplně jinou cestou. Ve spolupráci s americkými firmami totiž chystáme další dva projekty, které vypadají velmi zajímavě,“ prozradil Deníku generální ředitel společnosti Elmarco Ladislav Mareš.

Od dohody si Elmarco zřejmě nic neslibuje také z toho důvodu, že se zámořskými společnostmi a institucemi spolupracuje již delší dobu. Příkladem může být společnost Cummins Filtration, která se zabývá výrobou zařízení pro automobilový průmysl a je jedním z největších světových výrobců motorů a dalšího zařízení pro automobilový průmysl s ročním obratem převyšujícím 13 miliard amerických dolarů.

Elmarco pro ni ve spojení s Technickou univerzitou v Liberci (TUL) vyrábí filtrační materiál do motorů. Společnost by navíc v budoucnosti mohla americké armádě dodávat speciální materiál, který zastavuje krvácení a zlepšuje hojení ran. „Máme za sebou již první úspěšně testy a v současnoti jednáme s americkou armádou o první dodávce tohoto materiálu. Ve druhém čtvrtletí jim dodáme několik set tisíc kusů a do konce letošního roku chceme rozjet výrobu na průmyslové úrovni,“ dodal Ladislav Mareš.