První “ostrý” radar v Liberci je v ulici Dubice v Dolním Hanychově na silnici pod Ještědem. Od 1. dubna tam měří úsekovou i okamžitou rychlost projíždějícího auta a za tři týdny svého fungování už zaznamenal přes 12 tisíc přestupků. Jde o rovný úsek v kopci, kde je stanovená maximální rychlost 50 km/h. Měření vyvolalo nevoli u řidičů, kterým už chodí první výzvy k zaplacení pokuty.

Podle některých šoférů je radar nastavený až moc přísně a pokuty dostávají už za překročení povolené rychlosti o jeden kilometr za hodinu. Velká diskuze ohledně této problematiky se strhla ve facebookové skupině. “To si opravdu děláte z lidí pr*el? Syn jen na motorce, kde je mechanický tachometr a překročení rychlosti o 2 km/h za 500 korun je opravdu super! Které vemeno tohle vymyslelo,” rozčílil se na adresu magistrátu v debatě na facebooku Jiří.

Stav liberecké přehrady k 6. březnu 2024.
Pobytové schodiště či plovoucí mola. Okolí liberecké přehrady získá novou tvář

"Částky jsou v zákonem stanoveném rozmezí, nejnižší určená pokuta je tam 500 korun za překročení dovolené rychlosti o 1 – 9 km/h po odečtení radarové tolerance," uvedl mluvčí města Tomáš Tesař. "K otázce, zda je výše pokuty přísná, nezbývá než konstatovat, že byla nastavena v zákonem rozmezí, kdy maximální výše je 750 korun za právě překročení do 9 km/h. Při vyřizování stížností je postupováno v souladu se správním řádem a směrnicí města," dodal.

„Nikdy mi nedocvaklo, proč na tomhle naprosto přehledným a rovným úseku existuje radar. Snad krom plnění městské kasy. Aby mi přišla pokuta 500 korun na firemní auto kvůli 54 km/h, je opravdu úsměvné,“ okomentoval situaci Dominik s tím, že jako pochopitelnější vidí umístění radaru ve vedlejší ulici, kde se nachází dvě školy.


Nahrává se anketa ...

“Široká komunikace, chodník daleko od silnice, rovinka… Proč je radar zrovna tady? Proč například ve Vratislavicích kolem autosalonu je zvýšená rychlost na 60? Chodník hned u silnice a pravoúhlé výjezdy od autosalonu. Nerozumím tomu,” napsal Ondřej.

Úsek byl podle libereckého primátora Jaroslava Zámečníka vybrán kvůli tomu, že až 70 % řidičů zde překračuje povolenou rychlost. Podle něj to představuje další krok pro zvýšení bezpečnosti v dopravě. Jak ale už dříve zdůraznil, nejde primárně o represi. "Rozhodnutí bylo učiněno na základě požadavků občanů z dané lokality a dlouhodobého monitorování Městskou policií Liberec, doplnil mluvčí.

Nejvyšší rychlost, kterou radar zaznamenal, mimo sanitky řítící se 135 km/h na majácích, bylo auto jedoucí 97 km/h.

Někteří řidiči naopak poukazují na toleranci, kdy úředníci od naměřené rychlosti odečítají tři kilometry. „Pokud po odečtu je 51 km/h, tak holt pokuta. Bohužel tak to je. A dokud budou stále někteří jezdit jak hovada, tak jedině dobře za každý přidaný radar,“ podotkla uživatelka Lucie.

Ručně vyráběné a designové hodiny TimeForStories.
FOTO: Designové hodiny bez ručiček z libereckého regionu stojí i přes 100 tisíc

Na facebooku už se šíří informace o tom, jak se pokutám za drobné překročení rychlosti bránit ve správním řízení. “Je vás spousta, někteří zkouší odvolání, že jako 1 km/h navíc nikoho nemohl ohrozit,” napsal do diskuse Martin. Ve středu 24. dubna dokonce vznikla i skupina speciálně dedikovaná tomuto tématu s názvem Radar(lichva) Liberec a okolí.

"Stížnosti občanů úřad vnímá a prostřednictvím tajemníka nechá prověřit, jaké a zda vůbec, má samospráva, tedy město Liberec, možnosti řešit jakékoliv změny u zákonem jasně stanovených opatření při takovémto typu měření," vysvětlil Tesař.

Radar v Dolním Hanychově je první tohoto typu v Liberci, přestože v okolních městech jako například Jablonec nad Nisou či Turnov je využívají několik let.

Zájem o radary projevily ale i okolní obce. Jako první se do systému Liberce, který si pořídil program na vyhodnocovaní přestupků, připojil Oldřichov v Hájích, kde rozhodnutí už schválili zastupitelé. Dále to je například Chrastava, Osečná, Hrádek nad Nisou či Hodkovice nad Mohelkou.

Zprava Zuzana Kocumová, Jindřich Felcman, Josef Šedlbauer a Anna Kšírová.
Korupční kauza v Liberci: Část opozice vyzvala primátora k odstoupení

„K požadavkům se připojili i liberečtí občané. Evidujeme řadu požadavků na úsekové měření, ať už se jedná o Hejnickou, Partyzánskou, Hodkovickou ulici nebo ulici Švermovu či Puškinovu,“ podotkl primátor Jaroslav Zámečník s tím, že v minulosti tu městská policie dodržování rychlosti kontrolovala. „Letos by se měl úsekový radar objevit na silnici I/35, tedy na průtahu Libercem. Má jej v plánu instalovat Ředitelství silnic a dálnic a následně ho předat městu do užívání,“ doplnil

Ředitel Městské policie Liberec Ladislav Krajčík už v minulosti upozornil, že v některých ulicích došlo ke zlepšení právě díky informativním radarům. Taková situace nastala v Hejnické ulici. „Poměr lidí, kteří překračovali rychlost dříve a nyní, se přetočil. Dříve, když tam žádný radar nebyl, jezdilo 70 % lidí rychle, nyní je těch 70 procent jedoucích tak jak má,“ informoval Krajčík. Zároveň připomněl, že strážníci mají k dispozici ruční radar, který využívají ke kontrole dodržování rychlosti. „Používáme ho na přechodech pro chodce, v okolí škol a školek a v místech, kde chceme dát najevo, že tam jsou důvody, proč jezdit pomalu,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat: VIDEO: Smrtelné pasti pro motorkáře v Libereckém kraji, kde bourají nejčastěji

Zdroj: Tým silniční bezpečnosti