Petardy, dělobuchy, světlice, římské svíce, bengálské ohně a další zábavní pyrotechniku mají lidé nejčastěji spojenou nejen s oslavou příchodu nového roku. Mnohdy se ale zvuky jejího odpalování v ulicích města ozývají v průběhu celého roku. V Liberci ovšem nově používání pyrotechniky mimo Silvestr a Nový rok nebude legální, rozhodli zastupitelé.

Podle nové vyhlášky, která začne platit 17. dubna, bude zakázaná veškerá pyrotechnika kromě takzvané kategorie F1. Sem spadají nejméně nebezpečné výrobky prodejné od patnácti let, jako jsou prskavky, bouchací kuličky nebo narozeninové fontánky. „Jsme názoru, že tuto kategorii bychom neměli regulovat,“ vysvětlil primátorův náměstek Ivan Langr (Starostové).

Město ale také určilo místo, na které se zákaz nebude vztahovat vůbec. Tím je rekreační areál ve Vesci, zde bude moci kdokoli odpalovat cokoli, bez ohledu na to, co je za den. „Vesecký areál jsme zvolili jako místo, které je vhodné díky své rozloze a vzdálenosti od obydlené zóny,“ uvedl Langr.

S tím měli problém někteří opoziční zastupitelé. „Každý rok tam musíme trpět Benátskou, nerada bych tam ale celoročně trpěla chorobami postižené jedince, kteří tam budou ukájet své potřeby odpalovat pyrotechniku,“ zlobila se například zastupitelka Karolína Hrbková (Změna).

S návrhem zakázat pyrotechniku i ve Vesci ale opozice neuspěla, hlasovalo pro něj pouze jedenáct zastupitelů ze 39. „Do konce roku budeme situaci sledovat, jak je areál zatěžován. V případě, že dojdeme do nějakých extrémních situací, předložíme na začátku příštího roku novelu vyhlášky a Vesec vyjmeme,“ slíbil náměstek Langr.

Kompletně, tedy i ve Vesci a na Silvestra, bude zakázáno používání takzvaných lampionů štěstí. „Jejich nebezpečnost je opravdu vysoká,“ vysvětlil Langr. Jedná se totiž o létající balon s otevřeným ohněm, na nebezpečí vzniku požáru při jejich vypouštění upozorňují například i hasiči.

„Rachejtlovou“ vyhlášku nepodpořila ani koaliční ODS, té zase vadí její údajná nevymahatelnost. „Buď budou lidé vyhlášku ignorovat, nebo se budou udávat. Když doma sedím v kuchyni, vidím na velkou část města a vidím, když někdo pouští ohňostroj. Jako zodpovědný zastupitel bych měl volat policii ke každému záblesku, který uvidím. Přijetí této vyhlášky nepodpořím,“ uvedl zastupitel Tomáš Hampl (ODS).

Podle vedení města ale bude každý právní předpis někdy někdo porušovat, což ale neznamená, že by neměl existovat.

Přijetí nové vyhlášky navíc neznamená, že by si lidé nemohli uspořádat soukromý ohňostroj například na své svatbě nebo oslavě narozenin. Budou si ale muset podat žádost o výjimku třicet dní předem, tu pak posoudí městští radní, kteří případně udělí výjimku.