Je první listopadový den, deset hodin ráno. V gymnastické tělocvičně v Městské hale v Jablonci vrcholí přípravy na pokoření dvou světových rekordů. Hlavní aktér, jablonecký iluzionista Zdeněk Bradáč, organizuje své spolupracovníky a je na něm patrná nervozita, kterou i přiznává.

„Nejsem úplně klidný. Navíc je tady docela zima,“ říká několik minut předtím, než se hlavou dolů pokusí zdolat dosavadní žonglérské rekordy. Zkrátka musí vydržet déle než 5 minut a 45 sekund.

Hrazda je přichystaná a hledají se vhodné pozice pro kamery. Pro zápis do Guinnessovy knihy musí být vše pečlivě zdokumentované. A tady začíná i moje role. Sice vím, že mám být Zdeňkovým oficiálním svědkem, ale nemám představu, v čem to spočívá.

Ale pak dostanu do ruky počítadlo a už mi to dochází. Zdeněk totiž nechce usilovat jen o pokoření časového rekordu, ale také o nejvyšší počet chytů. Současný rekord je 781, takže při představě, kolikrát budu muset počítadlo zmáčknout, mě polévá studený pot. Nechci udělat chybu. „Je to jednodušší, než jen tak počítat. Budeš prostě sledovat jednu ruku a při každém chytu zmáčkneš tlačítko. Výsledek se pak vynásobí dvěma a je to,“ uklidňuje mě sám Zdeněk. A nejsem zaúkolovaný sám. Kolegyně z médií prozměnu dostává do rukou stopky.

Chybí už jen Michael Jackson

Vše je připravené. Téměř. Zdeněk ještě vytahuje notebbook, pokládá ho vedle hrazdy a hledá svou oblíbenou skladbu od Michaela Jacksona s příznačným názvem Thriller. „Ta písnička má šest minut, takže mě jednak odreaguje, a taky podle ní budu vědět, jak jsem na tom,“ říká iluzionista.

Zmáčkne tlačítko play a s prvními tóny své oblíbené skladby se vzhůru nohama zavěšuje na hrazdu. Pro větší pohodlí má nohy v návlecích a visí za připojené háky. Na kamerách svítí červená světla, fotografové jsou připraveni. Show může začít. Do vzduchu vylétá první ze tří míčků, čas běží a já cvakám. Těžko přesně popsat, co následuje. Jestli jste někdy viseli vzhůru nohama, tak ten tlak do hlavy znáte. Ale jestli jste u toho nežonglovali, těžko se můžete vžít do Zdeňkovy úlohy. Okamžitě rudne, ale žonglování zvládá naprosto bez problémů. Občas zrychluje, sem tam zpomaluje, chyby nedělá.

Vypadá to nadějně, říkám si za nějakou chvíli a letmý pohled na počítadlo mě v tom utvrzuje. Chytů už má Zdeněk přes čtyři stovky, což při vynásobení dvěma znamená jediné – uspěl. A když o chvíli později v notebooku dohraje Jacksonova písnička, ví Zdeněk, že uspěl i časově. Ale pořád může. Končí až o pár chvil později, na 6 minutách a 46 vteřinách. Časový rekord tak vylepšuje o více než minutu a počet chytů skoro o pětistovku. Napočítal jsem jich 1276. S mým výsledkem se shodl i druhý svědek – sportovní kolega Martin Bergman.

Zaradoval se a přidal další rekord

Unavený iluzionista se sesouvá z hrazdy a aniž by si pořádně odpočinul, jde ještě zkontrolovat svůj výsledek. „Je to super. Povedlo se. Popravdě jsem měl strach, že se dnes nezadaří, nervozita tam byla,“ říká.

Dvěma rekordy ale jeho úspěšné představení nekončí. O chvíli později se Zdeněk znovu zavěšuje vzhůru nohama na hrazdu, tentokrát ale se čtyřmi míčky. „V tomhle případě neexistuje žádný čas, protože oficiálně to ještě nikdo nezkusil, takže stopovat se nebude. Stačí, když to chvíli zvládnu, a nový rekord je na světě,“ říká iluzionista a pak se dá do žonglování. Problém nemá ani se čtyřmi míčky, takže i třetí rekord má v kapse.

Na překonání prvních dvou intenzivně trénoval tři měsíce. „Žonglování vzhůru nohama je opravdu hodně náročné. Rekord se mi podařilo zlomit už před třemi lety, ale tehdy to byl ještě čas kolem minuty. Abych teď zápis v Guinnessově knize získal zpátky, jsem už potřeboval vydržet několikrát déle. Právě s výdrží jsem měl problémy, ale trénink je odstranil,“ říká Zdeněk. O další rekordy se chce pokusit už za dva týdny. Má jít o únik z pout poslepu a o nejvíc sejmutí karetního balíčku jednou rukou.

Do konce roku hodlá Zdeněk Bradáč zlomit celkem deset rekordů. „Můj cíl je jasný, chci držet pětadvacet Guinnessových rekordů současně. Je to zkrátka moje osobní výzva. Na rekordy jsem se dlouho připravoval a nyní je čas je realizovat,“ říká iluzionista, který v Česku co do úspěšnosti v lámání rekordů nemá konkurenci.

ILUZIONISTA ZDENĚK BRADÁČ

- narodil se 27. února 1987 v Hodkovicích n. M., nyní žije v Jablonci n. N.
- vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Liberci
- s kouzlením začal sám od sebe už v 11 letech
- první Guinnessův rekord zlomil během svého prvního televizního vystoupení, když mu bylo 20 let. Šlo o žonglování vzhůru nohama
- aktuálně je držitelem 13 platných světových rekordů
- v kouzlech chce být vizionář a předvádět nová kouzla, a ta stará v novém provedení, jako třeba únik před rozjetým vlakem nebo pohřbení zaživa