„S veřejnými prostředky se má zacházet šetrně. Správný hospodář nejdřív zaopatří to, co má, a potom až rozhazuje peníze.“ Těmito slovy shrnul svůj náhled na krajské hospodaření člen zastupitelstva Jiří Drda (Starostové pro Liberecký kraj). Nebyl tak zdaleka jediným zástupcem opozice, který hospodaření kraje na včerejším zasedání rady kritizoval. Nepomohlo to. Návrh zadlužit kraj o půl milionu navíc včera na zasedání zastupitelstva prošel. Pro návrh zvedlo ruku 25 zastupitelů, proti jich bylo jen osm.

Na krajské radě létaly blesky

Kolem návrhu na půlmiliardovou půjčku, kterou si kraj vezme od Komerční banky na opravy mostů, se rozproudila velice živá diskuse. Vládní koalice tvrdí, že úvěr je bezpodmínečně nutný.

„Ano, splácet ho budeme deset let, ale pokud s mosty něco neuděláme hned, situace se zhorší a za pár let zaplatíme mnohem víc,“ tvrdí náměstek hejtmana pro resort dopravy Martin Sepp (ČSSD). Opozice proti půjčce protestuje. Podle ní je totiž zbytečně vysoká. „Náklady na rekonstrukci těch mostů, které skutečně hrozí zřícením, by podle odhadu byly asi tři sta padesát milionů,“ tvrdí Marek Pieter (SLK). Starostům se hlavně nelíbí, že i kdyby kraj vyčerpal jen polovinu půjčky, musí spořitelně platit za rezervaci zdrojů.

V podkladech prý nejsou podrobnosti

Starostové také koalici vyčítají, že se naprosto nezajímala o jejich návrhy na vylepšení úvěrových podmínek a že dokumentace k projektu je příliš vágní. „V tom materiálu není nic podrobného, například, které mosty budou opraveny nebo kolik peněz by mohlo jít z dotací Evropské unie,“ tvrdí Martin Půta (SLK). Koalice taková nařčení odmítla.

Kraj zatím dluží na všech svých úvěrech 950 milionů korun. Největší část dluhu přitom tvoří další úvěr od Komerční banky. Roku 2006 si totiž kraj půjčil 750 milionů na opravu silnic. Záměr si na opravu mostů rovněž půjčit radní Libereckého kraje odsouhlasili již loni v květnu a Starostové byli již tehdy proti. Tvrdili, že kraj by měl nejdříve ušetřit ve vlastním rozpočtu, půjčka by měla být až poslední řešení. Kraj loni hospodařil s rozpočtem 7,286 miliardy korun a výdaje byly o více než 240 milionů korun vyšší než příjmy. I to včera Starostové kritizovali.