„Skutečně se nám nelíbí, že zde přes noc není ani zdravotní sestra. Pacientům podáváme inzulín, ale třeba také diazepam, když mají epileptický záchvat,“ uvedla jedna z pracovnic, která si z pochopitelných důvodů nepřála být jmenována, ale její jméno je redakci známo.

Její slova potvrdil předseda Asociace samostatných odborů (ASO) v Libereckém kraji Milan Šubrt. „Ano, vím o tom. V nejbližších dnech bude naše odborová organizace s ředitelkou tohoto zařízení jednat,“ uvedl na dotaz Deníku Milan Šubrt.

„Podle mě je nepřípustné, aby přes noc nebyl u mentálně postižených pacientů nikdo z odborného zdravotního personálu. Není přece možné, aby zaměstnanci bez řádné kvalifikace aplikovali takto silná psychofarmaka,“ zdůraznil Milan Šubrt.

Ředitelka ústavu Petra Bröcklová situaci podle svých slov nepovažuje za zase tak závažnou. „Léky vydává zdravotní sestra před svým odchodem domů před sedmou hodinou večerní,“ uvedla ředitelka ústavu.

„V noci pacienti dostávají pouze například paralen v případě horeček nebo insulin automatickým dávkovačem, což je zcela přípustné,“ dodala ředitelka ústavu.

Na dotaz, jestli nezdravotnický personál podává také psychofarmatický lék diazepam, ředitelka neodpověděla. „Nevím, o čem to mluvíte,“ sdělila ředitelka a zavěsila telefon.

Podle ředitele Psychiatrické léčebny Bohnice Ivana Davida je podávání diazepamu nezdravotnickým personálem nepřípustné.
„V žádném případě to nejde. Diazepam je lék vydávaný pouze na lékařský předpis a nikdo bez zdravotního vzdělání jej nemůže libovolně aplikovat,“ vysvětlil. Podání paralenu či inzulínu automatickým dávkovačem není podle ředitele bohnické léčebny problém.

Jeho slova potvrdil také tiskový mluvčí České lékařské komory Michal Sojka. „Samozřejmě přímo léky může podávat v ústavech jen lékař a v některých případech zdravotní sestra,“ uvedl mluvčí komory.

„S podáváním inzulínu automatickým dávkovačem je to trochu jinak. Toto zařízení je přizpůsobeno pro aplikaci laikem. K tomu zdravotní personál není zapotřebí. Samozřejmě jiná situace by byla, pokud by jej měl někdo aplikovat injekčně,“ dodal.

O psychiatrii v ČR vysílala včera pořad také BBC

Ústav pro mentálně postižené ženy vešel do popředí zájmu médií na základě reportáže britské veřejnoprávní televize BBC. Ta předevčírem odvysílala v hlavním vysílacím čase reportáž o České republice, ve které tvrdí, že se v ČR stále používá metoda zavírání psychiatrických pacientů do klecí.

Reportáž od BBC převzal internetový server Aktuálně.cz, který v ní připomíná i případ z roku 2006. Jak však uvedla ředitelka ústavu, dnes se žádné „klece“ v ústavu nepoužívají. Server Aktuálně.cz však ke své zprávě přiřadil fotografii právě z roku 2006, takže na první pohled vzbudil dojem, že se reportáž BBC týkala právě zmíněného ústavu v Mařenicích.

Proti této reportáži se ohradilo také Ministerstvo práce a sociálních věcí. „Postup BBC považujeme za neprofesionální,“ stojí ve zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.

„Reportáž nezmiňuje stanovisko vedení příslušných zařízení, která by mohla použití postelí s postranicemi odůvodnit,“ uvádí dále zpráva ministerstva.
„Štábu poskytl hodinový rozhovor ředitel odboru sociálních služeb MPSV Martin Žárský, který vysvětloval všechny výše uvedené aspekty používání těchto ochranných opatření. V reportáži nakonec z rozhovoru zazněla jediná věta, že ministerstvo vyšle do těchto zařízení inspekci. Takto je vytvořen dojem, že štáb BBC přijel do Prahy s hotovým vyzněním reportáže, aniž by byly podrobně rozebrány názory oponentů,“ doplnil tiskový mluvčí ministerstva Jiří Sezemský.