To vše a ještě spoustu jiného přichystala v tomto týdnu liberecká nemocnice pro širokou veřejnost, aby lidi přiměla zajímat se o duševní nemoci a především pak, aby jim je ukázala jako běžnou součást života.

„Již odpradávna jsou lidé s duševními chorobami vyčleňováni ze společnosti a vnímáni jako něco zvláštního. I když se situace v posledních letech mění, stále jsou duševní nemoci a poruchy jakýmsi stigmem,“ vysvětlil Jaromír Hons, primář psychiatrického oddělení Krajské nemocnice v Liberci.

Přitom podle jeho slov se například úzkost nebo náladovost může projevit u kohokoliv. „Doufáme, že podobnými akcemi můžeme i přimět lidi, aby si všímali svých blízkých. Právě jejich duchapřítomnost a rozpoznání zvláštního chování svých blízkých může kolikrát duševně nemocnému zachránit i život,“ zdůraznil Jaromír Hons s tím, že je i pro lékaře samotné těžké rozpoznat, zda se jedná pouze o přechodný stav nebo počínající duševní nemoc nebo poruchu. A pacienta mohou depresivní stavy bohužel často dovést až k sebevraždě.

Setkali jste se ve svém okolí s odstrkovaným duševně nemocným člověkem? Pište do diskuze.

Jak uvedla Jolana Strnadová, vrchní sestra oddělení, letošní Týden duševního zdraví je jakousi první vlaštovkou na liberecké psychiatrii, ovšem v žádném případě poslední. „Naší ideou je podobné akce opakovat každoročně, zvážíme však, zda i v příštím roce týden uspořádáme rovněž na podzim, nebo spíše jej přeložíme do jarních měsíců,“ vysvětlila Jolana Strnadová s tím, že například při Dni otevřených dveří nabízí zájemcům prohlídkový okruh po celém oddělení s lékaři a sestrami.

„Návštěvníci si mohou prohlédnout pokoje, terapeutické místnosti a seznámit se s léčebnými programy, které u nás nabízíme,“ doplnila vrchní sestra psychiatrie.

Libereckým oddělením psychiatrie projde ročně až 1300 pacientů, přičemž přibližně polovinu z nich lékaři hospitalizují.