Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psovodi mají airbagy do lavin

Bedřichov - Psovodi horské služby jsou považováni za záchranáře první linie, protože vstupují do lavin se psy ve chvílích, kdy si nikdo není jistý, zda nespadne další masiv sněhu. Větší šanci na přežití v lavině jim od této zimy poskytují speciální vzdušné vaky.

31.3.2009
SDÍLEJ:

Psovodi horské služby Pavel Hořejší, Josef Hepnar a Robert Hýča (zprava) mají důvod k úsměvu. Vyzkoušeli si aktivaci airbagu, který zvyšuje šanci na přežití. Foto: Josef Růžička

„Plastové vaky se nafouknou po zatažení aktivačního táhla. Záchranář tak činí ve chvíli, kdy se na něho řítí lavina,“ říká vedoucí psovodů Horské služby ČR Pavel Hořejší. On sám slouží v Jizerských horách, kde sice akutní lavinové nebezpečí nebývá běžným jevem, ale vrtulník ho s jeho německým ovčákem Benjim už mnohokrát přepravil na lavinové záchranné akce do Krkonoš, ať už to bylo na naši nebo polskou stranu hor.

„Vybavení jsme poskytli všem profesionálním psovodům HS a spolu s nimi batohy ABS dostali lavinoví preventisté v našich největších horách. Jde tedy o záchranáře, kteří by měli být první v místě záchranné akce a pomocí psů hledat zasypané osoby. Teprve potom přichází na řadu další způsoby pátrání pod sněhem,“ říká šéf lavinové prevence HS ČR Pavel Cinger.

Jak při nácvicích s airbagy uvedl instruktor německého výrobce, ze 170 evidovaných použití batohu ABS jen ve dvou případech jeho uživatelé v lavině nepřežili. „Vaky nafouknuté dusíkem udržují člověka při povrchu laviny, takže je menší pravděpodobnost, že bude zraněn dole se valícími kameny, ledem nebo stromy. Zůstane-li při povrchu, je pro něho rovněž snazší vyhrabat se ze sněhu. Airbagy však nejsou samospasitelné, “ upozornil.

Horská služba lavinové vaky doporučuje také všem, kteří se pohybují v místech, kde může dojít k sesuvu sněhového masivu, ať už to jsou horolezci, skialpinisté nebo turisté. Není to sice levná záležitost, ale adrenalinovým sportovcům dává nákup airbagů za přibližně dva tisíce euro větší jistotu.

(jr)

31.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Badmintonisté BK Technické univerzity v Liberci

Badmintonisté Liberce v 1. celostátní lize jednou vyhráli

Peníze. Ilustrační fotografie.

ANKETA: Měla by existovat možnost posílat část sociálního pojištění na rodiče?

V libereckém podniku pracovalo na černo přes dvacet cizinců

Liberec – V podniku na výrobu plastových komponentů do aut pracovalo bez platného pracovního povolení 23 cizinců převážně z Ukrajiny a Moldávie.

ANKETA: Měla by příští vláda umožnit zdravotní nadstandardy?

Liberecký kraj - Dvacet zásadních otázek položil Deník hlavním volebním tvářím devíti stran v Libereckém kraji. Jejich odpovědi vám mohou pomoci při rozhodování, koho budete volit. Sami si také můžete v naši anketě postupně odpovědět na všechny tyto otázky. 

Lékárníci se připojili ke středeční stávce lékařů

Ke středeční stávce praktických lékařů se připojili také magistři, sice jen krátce, ale byli jednotní.

Na státní svátek se zájemcům otevře radnice

Liberec – O státním svátku 28. října mohou zájemci nahlédnout do reprezentačních prostor historické budovy radnice a vystoupit na věž s průvodcem každou půlhodinu v době od 9 do 14 hodin. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení