Prestižní soutěže se celkem zúčastnilo osmadvacet psovodů z různých koutů země. Soutěžící dorazili z Čech, Slovenska, Slovinska, Rakouska a Německa. Mezi účastníky byli psovodi Celní správy, policie, služby cizinecké policie, armády, vojenské policie a vězeňské služby. V roli pozorovatelů se zúčastnili policejní psovodi z Ekvádoru a psovodi z ruské a řecké Celní správy.

Bodovali psovodi celníků

V mistrovství psovodů ve vyhledávání drog exceloval a na prvním místě se tak umístil Bohumil Kovářík z Celní správy České republiky. Na stříbrném druhém místě skončil Václav Hůlka ze Služby cizinecké policie a na třetím místě se se svým psem umístil Ĺubomír Petruš z Celní správy ze Slovenska.

V šestém mistrovství psovodů ve vyhledávání tabáku díky nejvyššímu počtu získaných bodů zvítězil Ladislav Seemann z Celní správy ČR. Na druhé příčce ve výsledkové listině skončil jeho kolega Ivo Tománek a třetí místo obsadil Josef Hůla. I tito dva psovodi pochází z Celní správy České republiky. Obě prestižní soutěže dokončili téměř všichni soutěžící. Jen dvojice psovodů z Rakouska ze soutěží odstoupila.

Rozhovor s Josefem Dušánkem, vedoucím kynologem

Jsou vlčáci nejvhodnější psi pro takový výcvik?

Je to sice vhodné plemeno, ale my především vybíráme psy podle povahy. Je nám jedno, zda je to německý ovčák či pudl. Už jsme dokonce měli jednoho velmi aktivního pudla. Občas preferujeme i křížence. Jsou to totiž zvířata, která většinou nemají zdravotní obtíže a degenerativní vady. U německého ovčáka bývají problémy s klouby. Řekl bych, že toto plemeno je už za zenitem. U psovodů velmi oblíbení jsou belgičtí ovčáci, ale opravdu jde hlavně o tu povahu psa. Na pachové práce máme i pitbully, což je sice plemeno nazývající se bojovým, ale když se pes dobře vede, tak bojový není.

Jak se ke psům dostáváte?

Na základě nabídky poptávky. Nemáme žádnou chovnou stanici. Reagujeme na nabídky psů, které nám lidi volají. Psy vykupujeme ve stáří od deseti měsíců až dvou let. Psa si nejdříve prověříme v určitých disciplínách. Hledáme totiž zásadně vášnivé aportéry. Pes v podstatě nemusí nic umět, dá se říci že nemusí mít žádnou poslušnost. Nejlepší pro nás je, jde-li o syrové zvíře s obrovským zájmem o aport, které aportuje různé předměty. Pokud se nám pes líbí, uzavřeme s majitelem smlouvu. Následně jde pes na 42 dní do karantény, kde si ho dále prověřujeme po výcvikové stránce. Vybraný pes musí projít mimo jiné náročnými zdravotními testy. Čeká ho pět rentgenů či rozbory krve, moči a trusu. Ke kontrole srdce využíváme EKG. Zhruba 40 procent testovaných psů ale vracíme. Nevyhovují nám, když neprojdou zdravotními testy.

Jaká dlouhá je kariéra služebního psa?

Psovod, co chce dělat speciální pachové práce, musí mít psa doma, nejlépe v rodinném domě. Výjimku má pouze Praha, která má centrální ustájení. Pes je pro psovoda prostředkem obživy, žije s ním v rodině a je neustále hýčkán. Zhruba v osmi letech psa si může psovod najít dalšího a mít tak dva psy souběžně. Počty psovodů se nezvyšují. Naši vedoucí ale chtějí počet psů a kategorií udržet. Většina psovodů tak má dva psy. Někteří mají i čtyři, dva aktivní a dva v psím důchodu. Nestává se, aby závěr své služební kariéry prožili služební psi někde v útulku či byli někam odloženi. Většinou by to ani rodina psovoda nedovolila, aby takhle skončil.