Pes se obezřetně blíží k autobusu liberecké MHD. Pomalu jej obchází, opatrně čmuchá. Za pár okamžiků ustrne a zírá na jedno místo. Pak přijde laskomina a pochvala. Splnil úkol, v časovém limitu dvanáct minut se mu podařilo najít pět gramů marihuany.

close KŘÍŽENCE REMA čekal nepěkný osud, teď pomáhá celníkům s hledáním drog. zoom_in Je třetí den Mezinárodního mistrovství psovodů služebních psů Celní správy ČR ve vyhledávání drog, tabáku a psů kategorie obranný a Jana Zbořilová z Celního úřadu pro Zlínský kraj vysvětluje, čeho jsem byla právě svědkem.

NÁCVIK V MHD

„Tady v garážích MHD probíhá jedna z disciplín, a to vyhledávání v autobusech. Hodnotí se nejen rychlost, s jakou pes drogu najde, ale také práce psovoda s jeho svěřencem, jejich souznění, i to, jak pes místo označí," vysvětluje Jana Zbořilová, která je sama psovodka.

Překvapuje mě, že mezi soutěžícími vidím jen málo německých ovčáků. „Od toho už se u celní správy upustilo," vypráví s úsměvem celnice. „Dnes se často používají kříženci. Já sama jednoho mám. Bereme je z útulku nebo nám je lidé sami nabízejí," pokračuje. Plemeno už tak dávno není důležité, pes musí podle Zbořilové být v prvé řadě dobrý aportér a musí mít zájem o hru.

Mistrovství, na které se sjeli vojenští, policejní či celní psovodi se svými chlupatými svěřenci i ze Slovenska, Polska, Ruska, Moldávie nebo Německa, pořádá Výcvikové středisko služební kynologie Celní správy v Heřmanicích. „Cílem těchto akcí je především zvýšit odbornou úroveň a připravenost psů," poznamenal vedoucí výcvikového zařízení Josef Dušánek. Psi budou na různých místech Liberecka soutěžit i dnes, zítra proběhne slavnostní vyhlášení vítězů.

Rem byl nachystaný v kuchyni v kleci

Liberec Jeden a půlletý kříženec Rem včera dopoledne moc neuspěl. Drogy sice v časovém limitu našel, ale ne a ne je označit. Jeho psovoda Rudolfa Zahradníka to však z rovnováhy nějak zvlášť nevyvedlo. „Je to ještě takové telátko, příští rok to bude jinak," směje se psovod, který během dvaceti let cvičí už pátého psa.

„Rema zachránila zásahovka. Už byl nachystaný v kuchyni v kleci," líčí psovod šokující začátek spolupráce s ještě trochu nezbedným křížencem. A jak se pozná, že je pes vhodný k výcviku? „Správný psovod se podívá a ví," zní lakonická odpověď. Podle celníka si psovod sám může vybrat, jestli chce malého nebo velkého psa. „Měli jsme i pudly nebo stafordy," doplňuje psovod.

Výcvik samotný probíhá přes tři měsíce, ve skutečnosti se ale podle Rudolfa Zahradníka pes učí po celou svou službu, protože protistrana nelení a stále vymýšlí nové finty. Podle Rudolfa Zahradníka si však na psy jen tak nepřijdou. Ti dokážou totiž oddělit pachové stopy, takže je není jednoduché zmást.

„Rozhodně jim nemícháme drogy do jídla, jak si řada lidí myslí," zdůrazňuje Rudolf Zahradník. Látky, na které se pes cvičí, se postupně přidávají k „aportkům", jež psi hledají. Pak už jsou schopni najít tisíce pilulek nebo zachytit několik desítek kilogramů drog najednou. „Než šel můj předchozí pes do důchodu, podařilo se mu zachytit sedmdesát tisíc prášků. Donutil poslance přemýšlet o změně zákona," uzavírá psovod naše povídání a zahání Rema do auta.