Půvabná horská chata na cestě z Bílého Potoka do Desné už přes sedmdesát let nabízí lyžařům, běžkařům, cyklistům i pěším vítané občerstvení po náročných výkonech i krásný výhled.

Až do poloviny devatenáctého století bychom zde přitom sotva našli co víc než neprostupné lesy, snad sem tam nějakého toho uhlíře nebo pastevce. První chata na soutoku Bílé, Černé a Hnědé Smědé vyrostla v roce 1841 a o padesát let později k ní už vedla i silnice z Bílého Potoka. Chata má i jedno prvenství – roku 1895 se zde konaly první závody na saních v Čechách.

Turisté ovšem tehdy nebyli žádní kmáni, ale spíše urození nebo alespoň přiměřeně bohatí lidé, a těm malá chata brzy přestala vyhovovat. Hrabě Clam–Gallas, majitel panství, nechal tedy na druhé straně silnice postavit malý dřevěný lovecký zámeček.

Ani jedna z původních budov se ovšem nedochovala jinak než na historických fotografiích. Chata v roce 1932 vyhořela do základů a o tři roky později zde vyrostla nová, modernější, která slouží návštěvníkům Jizerek dodnes. Už za deset let rod Clam–Gallasů o Smědavu (a všechno ostatní v Čechách) přišel.

Lovecký zámeček lehl popelem roku 1969 a postavit ho znovu se nikdo nepokusil. Nyní je na jeho místě parkoviště.