Dvě školy z Liberecka si vysloužily svým přístupem k životnímu prostředí titul Ekoškola, který včera její zástupci obdrželi na půdě Senátu ČR společně i s mezinárodními vlajkami. Sdružení TEREZA, které program Ekoškola v České republice organizuje, ocenilo včera na tři desítky škol z celé republiky. Z Liberecka pak Základní školu Lázně Libverda a libereckou Základní školu Švermova.

A čím si titul škola z Františkova zasloužila? „Vzali jsme vážně ochranu přírody a prostředí, ve kterém žijeme. Mimo to jsme změnili prostředí školy a vlastními silami ho udržujeme. Škola se nám líbí, je to naše škola - tak se jmenuje i náš školní vzdělávací program,“ vysvětluje Jarmila Hegrová, ředitelka ZŠ Švermova.

Také upřesnila, že samotné děti poté působí v duchu ochrany životního prostředí na své rodiny. Důkazem, že na Františkově na to jdou dobře, je splnění kritérií programu Ekoškola, což potvrdil odborný audit přímo na škole v jejím provozu.

Ekoškola je mezinárodní program, v rámci kterého se žáci učí o environmentálních tématech a zároveň sami usilují o šetrnější provoz své školy a zlepšení jejího životního prostředí i okolí. „Žáci zakládají celoškolní pracovní tým Ekoškoly, vytvářejí si vlastní Ekokodex, analyzují současnou situaci na škole v oblastech Odpady, Voda, Energie, Prostředí školy a navrhují zlepšení, která se posléze snaží realizovat,“ vysvětluje Jitka Nechvátalová ze sdružení TEREZA.

Škola vnímá titul jako ocenění práce

Pro libereckou školu znamená získání titulu podle slov její ředitelky ocenění práce, velký úspěch a splnění vytyčeného cíle. „Jsme první školou s tímto titulem v Liberci. Jsme rádi za podporu, sympatie a spolupráci rodičů. Navíc jsme získali chuť do další práce, titul totiž musíme po dvou letech obhajovat. Environmentální výchova se pro nás stala samozřejmostí a rádi bychom motivovali i menší školy,“ doplnila Jarmila Hegrová, která mimo jiné oceňuje nejenom zásluhy koordinátorky projektu Hany Gdulové, ale podle ní si ocenění zaslouží všichni pedagogové.