Pláž před radnicí

V Liberci chtějí centrum letos v létě poprvé oživit pláží před radnicí. Město teď pro ni hledá provozovatele. Pláž má přilákat lidi do centra krajského města, delší dobu je tam má pak udržet doprovodný program.

„Chceme tam mít nějakou akci šest dnů v týdnu," vysvětlil záměr vedoucí městského odboru cestovního ruchu David Pastva.

Písečná pláž o velikosti zhruba 40 až 50 metrů čtverečních bude mezi kašnou a Moskevskou ulicí. Na pláži chce radnice lehátka, plážové koše, palmu i formičky na písek.

Na provozovatele vypsala veřejnou soutěž, po vítězi nebude chtít žádný nájem, provozovatel stánku se ale bude muset starat o pláž. Běžný nájemce takové plochy by přitom denně musel zaplatit 400 až 500 korun. Provozovatelé restaurací v centru Liberce se na záměr dívají skepticky, že to přiláká víc turistů do centra, příliš nevěří. 

„Chápu, že se radnice snaží oživit centrum, ale pláž není dobrý nápad. Přiláká to spíš problémové skupiny obyvatel, lidé budou kolem roznášet písek a přinese to další problémy," obává se Oto Novák, který už čtvrt století provozuje oblíbenou restauraci Porta Café a v létě i velkou zahrádku jen pár kroků od radnice. Uvítal by víc kulturních akcí nebo třeba sportovní exhibice. „Třeba turnaj v plážovém volejbalu přes víkend a pak písek zase z náměstí uklidit," dodal.

Za plochu pro svou restaurační zahrádku pro zhruba 60 hostů platí Novák denně 1000 až 1200 korun. „Bez ní by to 
v létě nešlo, když je hezky, je restaurace prázdná, všichni chtějí sedět venku," řekl. Pro restauraci to podle něj znamená vyšší tržby. „Lidé zůstávají déle, posedí, víc vypijí i snědí," poznamenal. Rostou ale nároky na kuchyni, proto nabízí jednodušší jídla, vyšší jsou podle něj ale i náklady na provoz. Vedle pronájmu části náměstí musí platit i víc lidí, protože na léto najímá další brigádníky.

Radnice v Liberci plánuje, že by na náměstí měla být nejen divadelní představení nebo festival Bohemia Jazz Fest, ale i další koncerty, výtvarné kurzy, cvičení jógy, tančírna, módní přehlídka, ohnivá show nebo finále mistrovství světa ve fotbalovém freestylu.