Podobný problém už řeší i okrskář ve Mšeně. Okrskáři mají za sebou v Jablonci rok praxe a podle ředitele městské policie Jiřího Rulce má jejich působení pozitivní ohlas veřejnosti.

„Přítomnost okrskáře zcela určitě zvyšuje mezi občany pocit bezpečí. Pozitivní ohlas evidujeme především v tom, že okrskáři se zabývají dlouhodobě neřešenými problémy a stížnostmi, které doposud lidé neměli s kým řešit,“ konstatoval Jiří Rulc.

Za první rok fungování se okrskáři zabývali více než čtyřmi sty událostmi, a k tomu přijali téměř pět set poznatků od obyvatel jednotlivých okrsků. „Adekvátní výsledky čekáme až po dvou letech fungování okrskářů, už nyní má ale projekt hmatatelné výstupy a poznatky o tom, jaké problémy jsou pro jaký okrsek specifické,“ poznamenal Jiří Rulc.

V Rýnovicích trápí místní černé skládky a krádeže na stavbách rodinných domů, ve Mšeně a Břízkách bezdomovci a problémy kolem přehrady, v Proseči řidiči, kteří nedodržují rychlost, na Žižkově vrchu doprava obecně, v Jabloneckých Pasekách problematická mládež u koupaliště, v Kokoníně a Vrkoslavicích opět příliš rychlí řidiči a v centru doprava, volně pobíhající psi v parcích a bezdomovci.

Jablonec nad Nisou je rozdělen do sedmi okrsků s přidělenými strážníky. Okrskáři do svého rajonu docházejí v době své služby, a to jak v noci, tak ve dne.

„Svými rajony a problémy v nich se zabývají i o sobotách a nedělích. Pokud lidé nezastihnou okrskáře v ulicích nebo na služebně, mají k dispozici na webových stránkách města na jednotlivé okrskáře čísla mobilních telefonů nebo emailové kontakty,“ podotkl Jiří Rulc.

Kontaktní místa jsou v jednotlivých okrscích otevřená vždy ve středu od 15 do 17 hodin. „Na služebnu za mnou pravidelně chodí dva, tři lidé. Upozorňují mimo jiné i na špatné parkování,“ řekl před nedávnem Deníku strážník – okrskář Miroslav Šípoš, který má na starosti Rýnovice a Lukášov.