Sezonu zatím nezahájila všechna střediska, třeba velké krkonošské areály v Harrachově či Rokytnici nad Jizerou otevřou až o příštím víkendu.

Ani v Jizerských horách ještě nejsou v provozu všechny areály, třeba na Maliníku v Bedřichově nebo na Tanvaldském Špičáku se vleky rozjedou až následující pátek.

Zasněžování pokračuje

Od soboty se ale lyžuje na Severáku v Hraběticích. „Otevřeli jsme dva vleky u Arniky a dětský vlek. Pokračujeme v zasněžování, pokusíme se do příštího týdne otevřít další vleky," řekl vedoucí tamního střediska Štěpán Juřík. Na sjezdovkách je podle něj kolem 40 centimetrů technického sněhu, přírodního je kolem 20 centimetrů.

Pěkné, tvrdé a upravené sjezdovky si dnes lyžaři pochvalovali. „Lyžovalo se velmi dobře, v sobotu to ale bylo ještě lepší, svítilo víc sluníčko," řekl jeden z lyžařů. Zatímco v sobotu vládlo v horách mrazivé počasí a zcela jasná obloha, dnes bylo tepleji, ale honily se mraky. „Lepší zahájení sezony jsme si nemohli přát," dodal mladý pár, který do Jizerských hor přijel na víkend z Prahy.

Zimní sezonu zahájili už v pátek i ve Sportovním areálu Ještěd, kde víkendovou návštěvnost odhadují na tisíc lidí. Sezona na Ještědu tradičně začíná večerním lyžováním, které je velmi oblíbené po celou sezonu. „Neznám nic lepšího, než přijít domů ze školy, vzít si prkno a jít si večer vyčistit hlavu na Ještěd," uvedl jeden ze snowboardistů.

Novinka na Ještědu

Pro večerní lyžaře proto letos zavedli v Liberci novinku. „Připravili jsme pro návštěvníky večerního lyžování dopravu skibusem od konečné tramvaje až k pokladně na F10," poznamenal ředitel střediska Jan Svatoš.

Rušno bylo i v běžeckých stopách, v Jizerských horách, Krkonoších i Krušných horách pro lyžaře upravili desítky kilometrů tratí. „Stopa na magistrále byla až na pár krátkých úseků dobrá, běžkařů ale byly snad tisíce," zmínil lyžař, který z okruhu dorazil na zaplněné parkoviště v Bedřichově.

Obě záchytná parkoviště byla plná už před obědem. Upravené jsou ale i tratě v Lužických horách v okolí Polevska na Novoborsku. Členové tamního skiklubu upravili dva okruhy v délce tří a pěti kilometrů.

Slunečné počasí přilákalo o víkendu stovky lidí i do areálů v Ústeckém kraji. Poprvé se v sobotu lyžovalo ve Sportovním areálu Jedlová na Děčínsku, v Telnici a na Bouřňáku u Teplic. „V provozu máme sjezdovky Hrobská a Údolíčko a otevřeli jsme i trojku, pokud to počasí dovolí, chceme příští víkend otevřít i čtyřku a slalomák," řekl ředitel SportCentra Bouřňák Tomáš Tvrdík.